Nasze gimnazjum w Klubie Skandynawskim.

Młodzież z Gimnazjum nr 2, biorąca udział w internetowym projekcie języka niemieckiego Das Bild der Anderen odwiedziła po raz drugi Klub Skandynawski, działający przy Miejskiej Bibliotece w Łodzi. Dzięki tej wizycie gimnazjaliści mieli doskonałą okazję poznać lepiej kolejny po Danii, kraj skandynawski – Norwegię. To właśnie Norwegia jest w roku szkolnym 2008/2009 naszym partnerem w projekcie.

Uczniowie podczas lekcji dydaktycznej prowadzonej przez kustosza biblioteki dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach norweskiej historii, polityki i kultury. W niezwykle ciekawy i przystępny sposób przybliżone zostały im też główne tradycje, zwyczaje i obyczaje tego pięknego kraju.

Po prelekcji młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, podczas których stworzyła przy pomocy przewodników i informatorów turystycznych oraz stron internetowych wirtualną trasę wycieczki po najpiękniejszych zakątkach tego kraju skandynawskiego, pod hasłem: Norwegia – kraj kontrastów. Kraj dla wszystkich, którzy lubią niezwykłość. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że państwo to, to zapierające dech w piersiach krajobrazy z bajecznymi wkraczającymi głęboko w głąb kraju fiordami, czyste powietrze i woda, niedostępne górskie doliny, to w końcu niezwykła mieszanka widowiskowej przyrody, przy jednocześnie wysokiej technologii.

Na koniec spotkania, które przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze młodzież została zachęcona do przeczytania najciekawszych pozycji książkowych norweskiej literatury. Polecono im głównie pozycje takich pisarzy jak - H. Ibsen czy niezwykle cenieni w Norwegii P. Petersson i J. Gaarder. << powrót

Jolanta Piasecka