Gimnazjum nr2 w Koluszkach

Śladami pierwszych Piastów - wycieczka klas IIb i IIIa

W dniach 8-9 listopada młodzież z klas IIb i IIIa, pod opieką pań: Anniki Niburskiej i Jolanty Piaseckiej, uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Lichenia i Poznania. Pierwszym punktem podróży był Las Grąbliński znajdujący się przy drodze z Konina do Lichenia, znany jako miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Gimnazjaliści zwiedzali w Licheniu bazylikę wywierającą swoim ogromem silne wrażenie. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali pozłacaną kopułę i wysoką wieżę, wsłuchując się jednocześnie w miarowe bicie dzwonu. W skupieniu i podniosłej atmosferze uczestnicy wyjazdu ruszyli również na Golgotę, gdzie na trasie Drogi Krzyżowej mogli poznać historię świętego miejsca i cudownego obrazu.

Drugiego dnia wycieczki młodzież podążała szlakiem pierwszych Piastów. Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski w Poznaniu, otoczonej korytem Warty i Cybiny stanowiła pierwszy cel eskapady. Warto dodać, iż miejsce to sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce - II połowy X wieku. Na miejscu obecnej katedry gotyckiej, zbudowano w roku 968 pierwszy kościół katedralny p.w. św. Piotra, murowany z okrzesków martwicy łąkowej i granitu. Badania archeologiczne przeprowadzone w 1946 roku odsłoniły liczne fragmenty pierwotnej katedry poznańskiej posiadającej atrium, w którym odkryto relikty płyty z zaprawy wapiennej, tzw. misy chrzcielnej i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Po tej lekcji historii wszyscy pełni entuzjazmu ruszyli na Stary Rynek, by zdążyć na godzinę dwunastą, by zobaczyć słynne poznańskie ratuszowe koziołki i wysłuchać granego na żywo hejnału. Nieopodal Ratusza znajdował się kolejny cel wyprawy gimnazjalistów- Makieta Grodu Pierwszych Piastów. Makieta ta nie jest tylko zwyczajnym zbiorem modeli budynków, to prawdziwy spektakl z użyciem światła, dźwięku i efektów specjalnych. Pokaz trwa około pół godziny i stanowi opowieść o początku polskiej państwowości. Nie jest to jednak typowe opowiadanie, a dosłownie podróż w czasie. W odkrywaniu historii pomaga z pewnością unikatowy pokaz laserowy.

Będąc wciąż pod wielkim wrażeniem miniaturowego grodu, prowadzeni przez panią przewodnik, młodzi ludzie dotarli do finałowego punktu wycieczki- Starego Browaru – miejsca, gdzie „życie spotyka się ze sztuką”. To centrum handlu, sztuki i biznesu, a zarazem połączenie historii z nowoczesnością w sposób szczególny zapadło w pamięci nastolatków z Koluszek.

Będąc wciąż pod wielkim wrażeniem miniaturowego grodu, prowadzeni przez panią przewodnik, młodzi ludzie dotarli do finałowego punktu wycieczki- Starego Browaru – miejsca, gdzie „życie spotyka się ze sztuką”. To centrum handlu, sztuki i biznesu, a zarazem połączenie historii z nowoczesnością w sposób szczególny zapadło w pamięci nastolatków z Koluszek. zobacz zdjęcia>>
 << powrót

 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


JESTEŚMY NA FACEBOOK'u

Photo