Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Aktualności


I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego „English Crossword”

Miło nam poinformować, że uczennica klasy IIIC- Martyna Karlińska zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego „English Crossword” zorganizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Koluszkach . Do konkursu przystąpiło łącznie 35 uczniów z sześciu szkół: Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, Gimnazjum w Popielawach, Gimnazjum w Jeżowie, Gimnazjum w Przecławiu, Gimnazjum w Brzezinach i Gimnazjum nr 1 w Koluszkach. Wszystkie zgłoszone prace- jak możemy przeczytać na stronie koordynatora - cechowały się dużą pomysłowością treści, formy oraz techniki wykonania, co świadczy o dużej kreatywności ich twórców. Martyna zdeklasowała jednak konkurencję i udowodniła, że znowu jest najlepsza ( w zeszłym roku zwyciężyła w konkursie na najlepsze wypracowanie w języku angielskim napisane o swojej mamie). Krzyżówka uczennicy spełniła nie tylko wymogi formalne, ale okazała się również być znakomitą w kwestii poprawności gramatyczno-językowej oraz estetyki i oryginalności wykonania.
Komisja konkursowa doceniła także wspólną pracę wykonaną przez Natalię Majchrzak i Agatę Frączkowską z klasy IIIc, które otrzymały III wyróżnienie w konkursie. Zwyciężczyni i wyróżnionym w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na polu językowym.
30.03.15


Cudze chwalicie, Łodzi nie znacie (ale poznajecie!)

We wtorek 24 marca klasy drugie pojechały na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym jej punktem było zwiedzanie Muzeum Fabryki w Manufakturze. Uczniowie poznali niezwykle ciekawą historię powstania Łodzi przemysłowej pod koniec XIX w., a przede wszystkim dzieje rodu Izraela Poznańskiego oraz założonej przez niego fabryki. Mogli także zobaczyć, jak wyglądała praca prządek oraz prześledzić etapy powstawania tkaniny, która zaczyna się od bawełnianego kwiatu, a kończy w farbiarni. Później na uczniów czekał seans filmowy w Cinema City. Film „Źródło nadziei” zachwycił nie tylko fabułą czy grą aktorską, ale także pięknymi krajobrazami i lokalnym kolorytem Stambułu. Ostatnim punktem programu wycieczki były: gra w kręgle w „Grakuli”oraz zabawa w Arena Laser Games. Tym samym, jak zawsze, połączyliśmy pożytek płynący ze zdobywania wiedzy na temat historii lokalnej z przyjemnością, jaka daje dobre kino i mocna dawka adrenaliny w sportowej rywalizacji.
26.03.15


Przegląd Teatrów Szkolnych – Koluszki 2015

Z okazji ogłoszenia roku 2015 Rokiem Teatru Gimnazjum nr 2 i Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach zapraszają zespoły teatralne ze szkół podstawowych i gimnazjalnych do wzięcia udziału w Przeglądzie Teatrów Szkolnych – Koluszki 2015. Patronem przedsięwzięcia jest znany artysta - pan Marek Siudym. Termin przeglądu 4 i 5 maja 2015. więcej>>
26.03.15W związku z obchodzonym 22 marca Światowym Dniem Wody nasza szkoła, chcąc włączyć się w działania na rzecz prawa do wody i godnych warunków sanitarnych dla mieszkańców globalnego Południa, przystąpiła do kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej Studnia dla Południa. Koordynatorem szkolnej akcji jest p. Agnieszka Podwysocka.
24.03.15


Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych.

Klaudia Latek i Marcin Latek otrzymali dyplomy finalistów IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych, który odbył się 21 marca w Piasecznie. Zadaniem drużyn, które zgłosiły się z obszaru całego kraju, było zbudowanie modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. W trakcie finału miały miejsce próby maszyn na specjalnym stanowisku pomiarowym. „LATKOMOC” skonstruowany przez naszą drużynę, nad którą opiekę sprawowała p. A. Podwysocka, miał silną konkurencję, albowiem uczestnikami turnieju byli przede wszystkim uczniowie szkół średnich. Organizatorzy zapewnili przybyłym szereg dodatkowych atrakcji. W przerwie testowej wysłuchali oni ciekawej prelekcji przedstawiciela firmy KREVOX. Wzięli również udział w nowatorskich warsztatach na temat technologii druku 3D. zobacz zdjęcia>>
22.03.15


Jagoda Rybaczuk w gronie laureatów

Jagoda Rybaczuk z kl. III c znalazła się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży 2015 pt. "Dwie książki" , towarzyszącego XIV Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy musieli wybrać spośród lektur szkolnych dwie książki – tę która sprawiła im najwięcej satysfakcji oraz książkę, której lektura była dla nich z jakichś względów trudna i napisać recenzję ich obu. Na konkurs wpłynęło 465 prac ze 160 szkół w tym:

- 231 prac z 62 szkół podstawowych,
- 74 prace z 66 gimnazjów,
- 60 prac z 32 szkół ponadgimnazjalnych.
Praca Jagody, napisana pod kierunkiem p. B. Gudanis – Kościołek, wpisała się w ogólnopolską dyskusję dotyczącą szkolnych lektur.
22.03.15


SPORTOWY SUKCES DRUŻYNY DZIEWCZĄT.

Podopieczne p. K. Adamus pokonały dziś swoje rywalki z Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum w Gałkowie i zdobyły I miejsce w Miejsko – Gminnych Zawodach Piłki Koszykowej. Drużynie w składzie:K.Świerzyńska, J.Rybaczuk, K.Siemińska, P.Grajner, B.Kamienicka, W.Budzisz, M.Błaut, Z.Owczarek, A.Miazek serdecznie gratulujemy:)
19.03.15


Ogólnopolski Konkurs Poezji i Prozy Lagrowej

Uczennice Marta Wachowicz, Maja Szymańska i Martyna Karlińska wzięły udział w półfinałach, objętego patronatem Senatu, Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Lagrowej, którego celem jest oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w obozie Ravensbrück oraz jego ocalałym więźniarkom. Poziom konkursu był bardzo wysoki, szczególnie, że w przeważającej części, jego uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. To cenne doświadczenie pokazało, jak niezwykle wymagającą umiejętnością jest recytacja. Pobyt w Warszawie zostanie w pamięci naszych uczennic jako niezapomniana lekcja historii. Wszystkie wróciły z pamiątkowymi dyplomami i książkami. zobacz zdjęcia>>
18.03.15


Bo każdy może być programistą...

Nasza szkoła w tym roku rozpoczęła przygodę z projektem „Mistrzowie Kodowania”. Jest to program edukacyjny objęty patronatami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki, który ma na celu popularyzację nauki programowania w polskich szkołach. Uczniowie biorący udział w projekcie spotykają się cyklicznie w celu poznania środowiska programistycznego Scratch. Młodzież „zarażona” pasją do programowania uczy się logicznego myślenia, budowania algorytmów, nieschematycznego podejścia do rzeczywistości. W dobie komputerów, smartfonów, inteligentnych samochodów nie sposób uciec od programowania. Przygoda z algorytmami i logicznym myśleniem pozwoli w w przyszłości łatwiej odnaleźć się w technologicznie rozwiniętym świecie, wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy, a przede wszystkim już teraz sprawia, że uczniowie świetnie się bawią. Mistrzowie założyli swoje konta w serwisie SCRATCH i wkrótce pochwalą się swoimi programami na szkolnej stronie.
16.03.1520 marca w naszej szkole odbędzie się Dzień Świętego Patryka. Dzień ten nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty. My również postaramy się w ciekawy i pouczający sposób uczcić to słynne irlandzkie święto. Pierwszym zadaniem jakie zostało postawione przed wszystkimi klasami, było podzielenie się na zespoły klasowe. I tak: Zespół ‘grafików’ ma za zadanie przygotowanie plakatu nt. właśnie Irlandii lub samego jej patrona. Plakat formatu nie mniejszego niż A2 trzeba oddać do 16 marca! Zespół "Top Szefów" przygotowuje zielone jedzenie na kiermasz, który odbędzie się 20 marca. "Lucky Geniusz" to osoba która w dniu 16 marca weźmie udział w niebywale prostym quizie o krajach anglojęzycznych. Klasa która zbierze najwięcej punktów za wszystkie zadania wygrywa!!! W magiczny zielony piątek kiedy to będziemy obchodzić Dzień Świętego Patryka wszyscy uczniowie (jak również nauczyciele) proszeni o przyjście ubranym na zielono. Najbardziej zielony uczeń zostanie wyróżniony ! W tym dniu odbędzie się apel, a swoje zdolności aktorskie zaprezentują niezwykle utalentowani uczniowie naszej szkoły. Ogłoszone zostaną również wyniki konkursów. Zapraszamy wszystkich do zabawy!
15.03.15

Tak świętowaliśmy Dzień Matematyki.

Dzięki staraniom nauczycieli matematyki, p. A. Podwysockiej, p.R. Krauze i p.D. Iłowieckiej, nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki, które zostały objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Warto przypomnieć, że to święto ma wymiar światowy i zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 r. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się w 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. W tym roku i my postanowiliśmy uczcić królową nauk. Z tej okazji każda klasa przygotowała plakaty ilustrujące wszechobecność matematyki w naszym życiu. więcej>>

13.03.15


Warsztaty z dziennikarką Polsatu.

13.02.2015 roku w Gimnazjum nr 2 odbyły się profesjonalne warsztaty dziennikarskie, które poprowadziła znana dziennikarka Telewizji Polsat Małgorzata Cecherz. Po przekroczeniu progu sali gość i uczestnicy usłyszeli czołówkę programu „Państwo w Państwie”, w imieniu uczniów gościa przywitała piosenką Martyna Karlińska. Pani Małgorzata Cecherz wprowadziła uczestników w tematykę warsztatów. Drugoklasiści zostali podzieleni na grupy realizujące program interwencyjny. więcej>>
13.03.15


Warsztaty hip- hopu

Miła niespodzianka czekała dziś na uczennice naszej szkoły. Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego, p. J. Drabika, wzięły one udział w bezpłatnych warsztatach hip- hopu, prowadzonych przez p. Mirka Bednarkiewicza. Te niezwykle emocjonujące zajęcia taneczne były prezentem z okazji obchodzonego w minioną niedzielę Dnia Kobiet. Jego trafność potwierdzały roześmiane twarze dziewcząt, dla których spotkanie okazało się prawdziwą atrakcją i wspaniałą zabawą. Warto dodać, że nauka tańca hip – hop wpływa pozytywnie na koordynację psychofizyczną i ruchową oraz poprawę samooceny.
11.03.15


Warsztaty Szkolnego Klubu Europejskiego
z wolontariuszami z Serbii i Rumunii

W miniony poniedziałek członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego EUROMŁODZIAKI mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych warsztatach językowych prowadzonych przez Alinę Macare z Rumunii i Petara Kecmana z Serbii - wolontariuszy FERSO (Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Dla członków klubu to spotkanie stanowiło kolejny punkt rozpoczętego w lutym międzynarodowego projektu eTwinning „Closer to Europe – Closer to each other” (Bliżej Europy- Bliżej siebie) realizowanego ze szkołą z Francji. Zajęcia nawiązywały swoją treścią bezpośrednio do przedsięwzięcia gimnazjalistów, gdyż ich temat brzmiał: „Młodzi Europejczycy- jacy jesteśmy?”. W trakcie spotkania- prowadzonego całkowicie w języku angielskim – uczniowie mieli okazję porozmawiać z wolontariuszami o zwyczajach dnia codziennego panujących w Polsce, swoich zainteresowaniach i pasjach, ale też zagrożeniach współczesnego świata nastolatków, takich jak narkotyki, alkohol, czy też dominujący życie młodych ludzi Internet. zobacz zdjęcia>>
11.03.15


DYKTANDO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W dniu 6 marca odbyły się w naszej szkole eliminacje do II Międzyszkolnego Dyktanda z Języka Angielskiego dla Szkół Gimnazjalnych organizowanego przez XXXII LO w Łodzi. Celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodzieży motywacji do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a w szczególności podnoszenia poziomu kompetencji w zakresie pisowni, a zwłaszcza ortografii. Miło nam poinformować, że aż 8 uczniów z naszej szkoły zakwalifikowało się do następnego etapu dyktanda, który odbędzie się dnia 25.03.2015r w siedzibie XXXII LO w Łodzi. Oto wyniki ułożone od najwyższej punktacji:
1. Jakub Godos IIB
2. Martyna Karlińska IIIC
3.Konrad Dziedzic IIIC
4.Weronika Budzisz IIIC
5. Paulina Bartnicka IIA
6. Bartłomiej Pryczek IA
7. Angelika Lisiewska IIIB
8.Weronika Gajewska IIC
07.03.15


 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


Photo