ŚWIĘTO ZJEDNOCZONEJ EUROPY

Już po raz drugi uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 2 spotkali się
z przedstawicielami Posła do Parlamentu Europejskiego, którzy w formie prezentacji i warsztatów przekazali gimnazjalistom informacje dotyczące zjednoczonej Europy – jej instytucji, celów i zasad.

Celem szkolenia było zapoznanie słuchaczy z tematyką wystąpień publicznych w formie ćwiczeń i prac w grupach. Szkolenie zakładało przekazanie technik pomocnych przy wystąpieniach publicznych. Uczestnicy dowiedzieli się, jak prezentować się i skutecznie przedstawić swoje stanowisko, a także jak korzystać z technik pomocnych przy negocjacjach i argumentacji swojego zdania. Jednakże oprócz umiejętności praktycznych, gimnazjaliści zdobyli również wiedzę teoretyczną. Mianowicie, poszerzyli swoją znajomość struktur Unii Europejskiej, a także zostali w bardzo przystępny sposób zapoznani z jej historią i informacjami o krajach członkowskich. Pod koniec zajęć pracownicy biura poselskiego przeprowadzili wśród zgromadzonej młodzieży quiz sprawdzający zdobytą wiedzę. Konkurencja była bardzo wyrównana - musiano nawet zarządzić dogrywkę. Zdecydowanie najlepszym ekspertem w dziedzinie Unii Europejskiej okazał się Tomasz Kowalczyk z klasy 3c, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie.

Warsztaty poprowadzone przez przedstawicieli Posła do Parlamentu Europejskiego były ciekawym doświadczeniem dla młodzieży z „Dwójki”, ukazały bowiem Unię Europejską w bardzo interesującym i przystępnym dla nastolatków świetle. Uświadomiły również uczniom istotę obchodów 9 maja, czyli Dnia Europy, który ma czynić nasz wspólny kontynent bliższym jego obywatelom oraz służyć wzajemnemu zbliżeniu narodów wchodzących w skład Unii.