MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW

W minioną środę uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość doświadczenia niezwykłego spotkania. W ramach współpracy z FERSO oraz działań w projekcie edukacyjnym eTwinning gimnazjaliści spotkali się z mieszkańcami Serbii i Niemiec. Wykorzystując znajomość języków obcych - angielskiego i niemieckiego młodzi ludzie dyskutowali, negocjowali i przedstawiali swoje racje dotyczące zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli okazję porównać współczesny styl życia Polaków, Niemców i Serbów i przekonać się, że wśród mieszkańców Polski wzrasta coraz bardziej świadomość potrzeby racjonalnego sposobu życia, na który składa się nie tylko prawidłowe odżywianie ale również dobry stan psychofizyczny.

Wszyscy uczestnicy warsztatów przypomnieli sobie o starej trochę niedocenianej ostatnio maksymie ”W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Warsztaty przeprowadzone przez wolontariuszki z Niemiec i Serbii miały na celu uświadomić młodym ludziom powiększający się konflikt pomiędzy rozwojem cywilizacji a zdrowym stylem życia.

Mając świadomość wagi zdrowia uczniowie mogli poczuć się odpowiedzialni za siebie i przyszłe pokolenie, a tym samym stali się bardziej otwarci na ideę Unii Europejskiej. To międzynarodowe spotkanie było uwieńczeniem projektu „Zdrowie paszportem do Zjednoczonej Europy”, nad którym „Dwójka” pracowała cały mijający rok szkolny.

Nastolatkowie z wielkim zapałem realizowali szereg zadań wynikających z założeń przedsięwzięcia - wykonywali dwujęzyczne książki kucharskie z przepisami na zdrową żywność, przygotowywali plakaty dotyczące chorób cywilizacyjnych XXI-ego wieku, a także prezentacje PowerPoint na temat zdrowego sposobu odżywiania. Uczniowie uczestniczyli również trzykrotnie w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez mieszkańców Francji i Szwecji. Nie bez znaczenia pozostaje zatem fakt, że ogólnopolskie biuro eTwinning doceniło działania młodzieży i koordynatorek projektu - p. Anniki Niburskiej i p. Jolanty Piaseckiej i nagodziło projekt prestiżową Odznaką Jakości eTwinning. zobacz zdjęcia>>

Annika Niburska, Jolanta Piasecka