Warsztaty FERSO

12 lutego czonkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROMODZIAKI” wybrali si wraz z opiekunkami – p. Jolant Piaseck i p. Annik Nibursk - z wizyt do Miejskiej Biblioteki Publicznej w odzi na warsztaty jzykowe organizowane przez FERSO (Fundacj Edukacji i Rozwoju Spoeczestwa Obywatelskiego) . Modzie uczestniczya w zajciach w ramach realizacji midzynarodowego projektu „Europejskie inspiracje”, który trwa w naszej szkole od grudnia zeszego roku. W czasie niespena dwugodzinnego spotkania uczniowie mieli okazj pozna Austri – kraj pochodzenia Raphaeli, wolontariuszki prowadzcej warsztaty. Zajcia zostay podzielone na dwa bloki tematyczno-jzykowe. W pierwszej czci modzi ludzie zgbiali informacje o kraju nad „piknym modrym Dunajem” uywajc jzyka niemieckiego. Dziki prezentacji multimedialnej i filmikom kulturowym poznali wiele tradycji i zwyczajów austriackich jak np. Maibaum- drzewko majowe czy noszenie tradycyjnego stroju, tzw. Dirndla, a take znanych na caym wiecie nazw smakoyków austriackich, jak: Mozartskugeln – kulki Mozarta, Sachertorte- tort Sachera czy Wiener Schnitzel – wiedeski sznycel.
Podczas drugiej – anglojzycznej czci spotkania – Raphaela przeprowadzia wród modziey quiz z wiedzy o Austrii. Uczniowie zaangaowali si w t konkurencj i z duym entuzjazmem odpowiadali na pytania zwizane ze sawnymi muzykami, aktorami, czy miejscami z kraju wolontariuszki. Cao zmaga podsumowa krótki film zapraszajcy wszystkich do odwiedzenia Wiednia. Nastolatkowie wrócili do domu bogatsi nie tylko o wiedz kulturow i geograficzn, ale równie o nowe zwroty i wyraenia w jzykach obcych. zdjcia>>