Szlakami żołnierzy kampani wrześniowej 1939

W dniu 8, 9 i 13 września 2009 roku młodzież z gimnazjów: Nr 1 i Nr 2 w Koluszkach oraz z Gałkowa Dużego uczestniczyła w pieszym rajdzie szlakami żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r. Organizatorem projektu był Urząd Miejski w Koluszkach we współpracy z gminami: Dmosin, Jeżów oraz Lipce Reymontowskie, natomiast pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był znawca lokalnej historii i autor książki „ Wrzesień 1939” p. Paweł Goździński.

Celem projektu było przypomnienie zdarzeń, w których uczestniczyły oddziały Armii„ Łódź” w pierwszych dniach września 1939 roku. Pierwszym etapem było zapoznanie młodzieży z przebiegiem walk na terenie powiatu brzezińskiego, natomiast najważniejszym elementem programu był przemarsz uczniów szlakiem 83 i 84 pułku piechoty Strzelców Poleskich. Pierwszy dzień rajdu rozpoczął się od złożenia kwiatów przy kwaterze żołnierzy Armii „ Łódź” poległych na terenie Brzezin. Następnie gimnazjaliści ruszyli leśnym traktem, przez Syberię w kierunku Kołacina, gdzie w 1939 roku mieścił się sztab 30 Dywizji Piechoty. Podczas marszu uczniowie pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą tamtych wydarzeń. W Kołacinku została odprawiona msza, a następnie rozpoczęła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie składali meldunki z przebytych tras.

9 września uczniowie wszystkich uczestniczących szkół, przebyli drogę 84 pułku piechoty z Kołacinka do Jeżowa. Kulminacyjnym punktem dnia była msza polowa na cmentarzu wojskowym w Jeżowie. Ostatniego dnia rajdu uczniowie zwiedzali Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, a także oddali hołd ludności cywilnej z Mszadli i okolic, wymordowanej przez oddziału Wehrmachtu 70 lat temu. W miejscu kaźni 153 mieszkańców odbyła się msza polowa z udziałem przedstawicieli urzędów wszystkich uczestniczących w projekcie gmin. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz książkę „ Wrzesień 1939”. Miłym akcentem były obfite poczęstunki dla „młodych historyków”. Nie zabrakło także wojskowej grochówki z kotła.  zobacz zdjęcia>>

Aneta Korczyńska