Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Aktualności


Wizyta w Niemczech

Uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielkami: p.Anniką Niburską i p.Jolantą Piasecką spędzili tydzień w niemieckiej miejscowości Burgwedel, gdzie realizowali projekt „Most braterstwa” dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Urząd Miejski w Koluszkach. Młodzi ludzie mieli okazję poznać jak wygląda dzień powszedni w rodzinie niemieckiej, zobaczyć w jaki sposób funkcjonuje szkoła naszych zachodnich sąsiadów, a także zwiedzić tereny Dolnej Saksonii. Na mapie podróży nastolatków znalazły się takie miasta jak Hannover, Hamburg, czy też malownicze Goslar położone w górach Harz, gdzie młodzież podziwiała kopalnię Rammelsberg (wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), a także robiącą ogromne wrażenie starówkę.
W trakcie trwania wymiany uczniowie porozumiewali się po angielsku i niemiecku, mieli więc okazję przekonać się jak ważna jest umiejętność komunikacji w językach obcych. Warto dodać, iż wszyscy uczestnicy projektu byli bardzo zadowoleni z pobytu w Burgwedel i z serdecznego przyjęcia przez nowych przyjaciół. W lokalnej gazecie znalazł się nawet artykuł poświęcony spotkaniu polsko-niemieckiej młodzieży. zobacz artykuł>>
Kolejne spotkanie z uczniami z Niemiec nastąpi w połowie września , gdyż druga część projektu realizowana będzie w Polsce. Jak zatem widać współpraca między szkołami zapowiada się obiecująco, co być może zaowocuje kolejnymi projektami w niedalekiej przyszłości.
zobacz zdjęcia>>
19.06.2013


Wizyta w Niemczech już za chwilę…

Nadchodzący tydzień będzie ogromną przygodą dla grupy dziesięciorga uczniów z naszego gimnazjum. W dniach 7-14 czerwca realizować będą oni w niemieckiej miejscowości Burgwedel projekt „Polsko-niemiecki most braterstwa”, w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk). więcej>>
07.06.2013


Z wizytą na Cyprze


W roku szkolnym 2012/2013 rozpoczeliśmy swoją przygodę z projektem COMENIUS, finansowanym przez Unię Europejską. W projekcie, którego tytuł brzmi „BEST - Be European Saviors of Treasures! (Bądź Europejskim Strażnikiem Skarbów) oprócz uczniów naszej szkoły, biorą udział uczniowie ze Słowenii, Cypru, Portugalii, Turcji. Jego realizacja rozpoczęła się od wizyty przygotowawczej, która miała miejsce w październiku 2012 r., w mieście Velenje w Słowenii. Natomiast w lutym 2013 roku nasi zagraniczni przyjaciele mieli okazję odwiedzić nas w Koluszkach. Dzięki temu spotkaniu rówieśnicy z różnych krajów mogli bliżej poznać siebie i zaprzyjaźnić się. Tym chętniej młodzież z Koluszek wraz z opiekunami złożyła w dn. 20 – 24 maja wizytę uczniom z niewielkiej szkoły na Cyprze, w mieście Limassol. Pomimo wieczornej pory wyspa powitała nas gorącym powietrzem, które towarzyszyło nam przez wszystkie dni. więcej>>
04.06.2013

KONKURS Z OKAZJI DNIA PATRONA ROZSTRZYGNIĘTY!

Miło nam poinformować, że konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną na temat: „Stefan Kardynał Wyszyński w oczach współczesnych nastolatków” został rozstrzygnięty. Spośród zgromadzonych prac konkursowych zdecydowanie najciekawszą była prezentacja Natalii Krawentek z klasy IIB, która w znakomity sposób ukazała postać patrona naszej szkoły w relacjach z młodzieżą. Drugie miejsce zdobył Patryk Romanowski z klasy IA, a trzecie Adam Świderek również z IA. Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy. Miło nam poinformować, że konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną na temat: „Stefan Kardynał Wyszyński w oczach współczesnych nastolatków” został rozstrzygnięty. Spośród zgromadzonych prac konkursowych zdecydowanie najciekawszą była prezentacja Natalii Krawentek z klasy IIB, która w znakomity sposób ukazała postać patrona naszej szkoły w relacjach z młodzieżą. Drugie miejsce zdobył Patryk Romanowski z klasy IA, a trzecie Adam Świderek również z IA. Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy.
03.06.2013


Za pan brat z Francją, Niemcami i Macedonią – czyli moda na zdrowie!

W dniu 17 maja odbyło się ostatnie w bieżącym roku szkolnym spotkanie naszej młodzieży z wolontariuszami FERSO - Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Tym razem wzięli w nim udział uczniowie klasy IIIc. Pod opieką p.Piaseckiej i p.Niburskiej młodzi ludzie mieli okazję do konwersacji z Pauline Salles z Francji, Kateriną Binovską z Macedonii i Niemcem - Tonim Rumpf’em. Używając języka angielskiego i niemieckiego uczniowie dyskutowali z gośćmi z zagranicy na temat zdrowego stylu życia. Zajęcia były prowadzone w bardzo miłej atmosferze, a dobór metod sprawił, iż do dyskusji włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania. Bardzo ciekawą atrakcją dla nastolatków okazała się część plenerowa warsztatów, podczas której młodzież wykonywała n.p.: ćwiczenia gimnastyczne czy też inscenizowała wylosowane wcześniej zadania, komunikując się tylko w językach obcych. Po spotkaniu wszyscy byli przekonani, że zdrowy styl życia to nie modny ostatnio trend, lecz racjonalna świadomość mająca na celu podnieść jakość życia każdego z nas. zobacz zdjęcia>>
20.05.2013


Nie palę i zdrowiem się chwalę!

W okresie od kwietnia do maja w szkole jest realizowany program profilaktyki palenia tytoniu. Są nim objęci uczniowie klas pierwszych. W czasie spotkań prowadzonych przez pedagoga szkolnego, który jest koordynatorem programu, młodzież uczy się asertywności, umiejętności odmawiania palenia. Uczestnicy programu wiedzą, że ,,palenie zabija”. Wymyślili hasła propagujące zdrowy styl życia bez nałogów, wykonali interesujące, godne podziwu plakaty antynikotynowe. Uczniowie klas pierwszych już umieją mówić ,,nie” nikotynie. Zamiast papierosa proponują owoce, bo są one smaczne i zdrowe.
15.05.2013


Szanowni Rodzice,
w najbliższym czasie w szkole pojawią się wizytatorzy ds. ewaluacji, którzy przez kilka dni będą się przyglądać naszej placówce. Badanie jest elementem ogólnopolskiego „Programu wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły” Ewaluacja zewnętrzna to ważny element systemu nadzoru pedagogicznego. Ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się więc uzyskać pełny obraz funkcjonowania badanej placówki. Rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z uczniami, pracownikami niepedagogicznymi i partnerami szkoły. Istotnym elementem ewaluacji jest pozyskanie informacji na temat działalności szkoły od rodziców. W związku z tym zostaną Państwo wkrótce poproszeni o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa. Zachęcamy Państwa do wzięcia w niej udziału. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwinąć koncepcję pracy naszego Gimnazjum.
Z wyrazami szacunku,
Dyrektor Iwona Rosińska
Wicedyrektor Elżbieta Filipiak - Mela

Z historią "na ty"

Dnia 3 kwietnia dla klas I i II odbyła się prelekcja nt. 150 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. O ważnych wydarzeniach z dziejów narodu polskiego opowiadał pan mgr Grzegorz Świetlik - honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Południowo-Zachodniego Mazowsza. Dzięki takim spotkaniom wzrasta w młodzieży poczucie patriotyzmu.
04.04.2013


"Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka. Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie które niesie odrodzenie napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość..."


WYGRALIŚMY MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

Miło nam poinformować, że nasza drużyna zajęła I. miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „ A właśnie, że czytamy” organizowanym przez Gimnazjum nr 1 we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Koluszkach. Przypominamy, że konkurs rozpoczął się 12 grudnia i składał się z 4. etapów. W trakcie jego trwania trzeba było wykazać się znajomością trzech wskazanych lektur, napisać pracę literacka, wykonać pracę plastyczną i przygotować krótkie przedstawienie na podstawie książki B. Ciwoniuk. Nasze gimnazjum reprezentowała pięcioosobowa drużyna dziewcząt z kl. II c.
21.03.2013


Nasze sukcesy

W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie biorą udział w licznych konkursach. Miło nam poinformować, że zajmują w nich zaszczytne miejsca. Oto krótka prezentacja naszych ostatnich osiągnięć.
Natalia Strzelecka z kl. III a jest finalistką ogólnopolskiego konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień". 28 kwietnia w Warszawie odbędzie się ostatni etap konkursu. Natalia będzie w nim walczyła o tytuł laureatki.
Edyta Siemińska zajęła I miejsce,a Marta Gawrych III w Archidiecezjalnym etapie Olimpiady Franciszkańskiej. Tym samym uczennice te zakwalifikowały się do jej etapu ogólnopolskiego.
Paulina Matuszewska z kl. III a zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu "Papież Słowianin". Nadmieniamy, że organizatorem tego konkursu jest Kuratorium Oświaty w Łodzi.
W. Krzemińska, A. Cieryt, M. Jastrzebska, , M. Nowakowska i A. Zrobek z II c biorą udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym"A właśnie, że czytamy". Ich ciężka praca zaowocowała tym, że po 3. etapie prowadzimy, mając trzypunktową przewagę nad drużyną z Gimnazjum nr 1 oraz czteropunktową nad Gimnazjum w Gałkowie.
07.03.2013


Konkurs geograficzny

5 marca 2013 roku odbył się II Konkurs z Geografii Regionalnej Świata p.t: „Indie- mozaika kolorów, religii i kontrastów”, zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Brzezinach. Po uroczystym powitaniu uczniów i nauczycieli pan dr Krzysztof Grzelak wygłosił niezwykle ciekawą prelekcję połączoną z pokazem slajdów ze swojej podróży do Indii. Następnie uczestnicy konkursu przystąpili do napisania testu, zawierającego szczegółowe pytania dotyczące m.in. religii, życia społecznego i znajomości mapy Indii.
Do konkursu przystąpili gimnazjaliści ze szkół w Brzezinach, Dmosinie, Jeżowa, Przecławia i Koluszek. Naszą szkołę reprezentowały Anna Cieryt i Aleksandra Zrobek. Z radością przyjęliśmy informację, że Ania Cieryt zdobyła wyróżnienie. Mamy nadzieję, że zachęceni sukcesem Ani inni uczniowie naszej szkoły wezmą udział w przyszłorocznej edycji konkursu, na którą już zostaliśmy zaproszeni.
06.03.2013


Sukces Edyty i Marty

Z radością informujemy, że nasze uczennice Edyta Siemińska i Marta Gawrych zakwalifikowały się do ogólnopolskiego etapu Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o Maksymilianie Marii Kolbe. 26 lutego 2013 roku odbył się etap Archidiecezjalny Olimpiady Franciszkańskiej, w którym Edyta Siemińska zdobyła I miejsce, zaś Marta Gawrych III. Dziewczynki już przygotowują się do etapu ogólnopolskiego, w którym wezmą udział w marcu. Podobnie jak w zeszłym roku konkurs odbędzie się w Siedlcach. Trzymamy kciuki za nasze uczennice! zobacz zdjęcia>>
28.02.2013


Warsztaty językowe z wolontariuszką z Macedonii

Uczniowie z klas: 1a i 1c mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu. Wraz z nauczycielkami języków obcych – panią Jolantą Piasecką i panią Anniką Niburską wzięli udział w warsztatach językowych organizowanych przez FERSO (Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Zajęcia miały na celu przybliżyć i poszerzyć wiedzę o mało znanej wśród Polaków, powstałej dopiero po rozpadzie dawnej Jugosławii w roku 1991 – Macedonii. więcej>>
27.02.2013


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


Photo