Gimnazjum nr2 w Koluszkach

W miniony piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego rocznica przypada na 21 lutego. Młodzi ludzie z „dwójki” przygotowali na tę okazję akademię. Pod czujnym okiem nauczycielek- Anniki Niburskiej i Jolanty Piaseckiej- uczniowie wykonali ciekawą prezentację na temat charakterystycznych dla polszczyzny gwar i dialektów, przybliżyli wizerunki rodzimych pisarzy tworzących wyłącznie po polsku, a także wykorzystując nagranie radiowe, zaprezentowali typowe błędy popełniane przez Polaków na co dzień. Konferansjerzy prowadzący uroczystość przeprowadzili również konkurs wśród zgromadzonej publiczności. Jego głównym zadaniem było poprawne odczytanie znanego łamańca językowego – „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Dla tych uczniów, którzy sprostali wyzwaniu i bezbłędnie poradzili sobie z ćwiczeniem czekały słodkie upominki. Jednakże największym aplauzem widzów cieszyła się ostatnia część uroczystości, prezentująca wizerunek języka polskiego na wesoło. W tej scenie gimnazjaliści mogli obejrzeć fragment filmu Tadeusza Chmielewskiego: „Jak rozpętałem II wojnę światową” w przekładzie Adama i Artura z klasy IIIb. Kogóż bowiem nie bawi słynny Grzegorz Brzęczyszczykiewicz oszukujący niemiecką policję właśnie z wykorzystaniem trudności jakie może sprawić język polski obcokrajowcom.

Cała akademia była ciekawą lekcją języka polskiego, stawiającą naszą rodzimą polszczyzną w zupełnie innym – bardziej przystępnym dla młodzieży świetle.<< zobacz zdjęcia

Annika Niburska