Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Aktualności


Młodzi glosują

Wybory do Szkolnego Sejmu czyli Samorządu Uczniowskiego mamy za sobą. Zgodnie z obowiązującą u nas ordynacją wyborczą, każdy gimnazjalista miał prawo oddać głos na koleżankę-kolegę z listy osób zgłoszonych do kandydowania do władz uczniowskich. Uczniowie otrzymali listy, na których mogli zaznaczyć ,,swojego” kandydata. Następnie uzupełnione listy wrzucali do urny. Nad prawidłowością przebiegu szkolnych wyborów czuwała specjalnie powołana komisja wyborcza w składzie: Agata Tuz z kl. IIIa, Oliwia Owczarek z kl. IIb, Agata Perka z kl. Ib Największą liczbę głosów uzyskały: Karolina Adamczyk z kl. IIIa,  Aleksandra Chądzyńska z kl. IIa,  Martyna Pabin z kl. IIIc. Wybory do Samorządu Uczniowskiego zorganizowała Pani Renata Krauze, która jest opiekunem tej szkolnej organizacji. zobacz zdjęcia>>
07.10.2011


Wybory do Samorządu Uczniowskiego tuż, tuż…

Już pachnie atmosferą przedwyborczą. Na korytarzach szkolnych pojawiły się pierwsze plakaty promujące osoby, które chcą czynnie włączyć się w życie szkoły. Młodzież w naszym gimnazjum uczy się patriotycznych postaw. Zapewne wielu z nich będzie towarzyszyć swoim najbliższym w wyborach do sejmu. Wkrótce i oni będą mogli głosować a zatem współdecydować o losie Polski. Wybory do Samorządu Uczniowskiego są świetną szkołą kształtującą poczucie jedności i odpowiedzialności zbiorowej.
30.09.2011


Sprzątamy świat

Do tradycji należy udział uczniów naszego gimnazjum w akcji ,,Sprzątania świata”. Tegoroczne hasło tej szczytnej akcji brzmi: ,,Lasy to życie-chrońmy je”. Wszyscy nasi uczniowie doskonale wiedzą, że lasy są największym naturalnym skarbem naszej planety. Przekonywali o tym fakcie nasi uczniowie niedowiarków, jeśli tacy są jeszcze wśród nas. Apel dotyczący ochrony lasów, które są największym dobrem naszej planety wraz z uczniami klas pierwszych przygotowała Pani Renata Krauze, która także koordynowała akcją sprzątania terenu tj. pobliskich ulic wokół naszego gimnazjum. Uczniowie nawoływali, by nie traktować lasów przedmiotowo. Zwrócili uwagę, że są to miejsca tętniące życiem. Poważne są zagrożenia wynikające z zaśmiecania terenów zielonych. Należy pamiętać, że las jest miejscem spędzania wolnego czasu, po którym wielu pozostawia niechlubną pamiątkę w postaci plastikowych i szklanych butelek, toreb foliowych, puszek po konserwach itp… Wśród takiego śmietnika trudno żyć zwierzętom, a przecież to ich dom. Śmieci te niekorzystnie wpływają także na rośliny, glebę. Nasi uczniowie wstydzą się za pseudo turystów, którzy nie umieją, zabrać ze sobą własnych śmieci. Cieszy nas fakt, że w wielu skupiskach leśnych są instalowane kamery, dzięki, którym można zidentyfikować, tych którzy wyrzucają śmieci do lasu.
Po krótkim, ale pełnym konkretnych treści i haseł apelu w obronie lasów i całej naszej planety, uczniowie klas pierwszych wyruszyli z wielką ochotą na sprzątanie śmieci, pozostawionych przez tych, którzy nie zasługują na miano Obywatela Ziemi.
19.09.2011


Kontynuacja projektu ze szkołą w Szwajcarii w języku niemieckim !

Grupa uczniów z klasy 2a i 3d kontynuuje internetowy projekt na lekcjach języka niemieckiego „Das Bild der Anderen” ze znajdującą się we włoskojęzycznym kantonie Tessyn szkołą, w Morbio Inferiore w Szwajcarii.
W nowym roku szkolnym 2011/2012 zmieni się jednak tematyka korespondencji. Młodzież z obu krajów będzie chciała tym razem poznać lepiej kraj ojczysty szkoły partnerskiej, w szczególności rodzimy region swoich kolegów oraz najpiękniejsze polskie i szwajcarskie tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne.
Uczestnicy projektu przygotują prezentacje multimedialne i gazetki tematyczne o swoich miejscach zamieszkania i ich największych atrakcjach turystycznych. Z okazji świąt Bożego Narodzenia natomiast gimnazjaliści prześlą sobie wzajemnie nagrania z własnym wykonaniem dwóch kolęd w języku polskim i niemieckim (Polacy) oraz włoskim i niemieckim (Szwajcarzy).
Koordynatorami współpracy między Gimnazjum nr 2 w Koluszkach i Scuola Media w Morbio Inferiore są: pani Jolanta Piasecka i pan Peter Zemp.
13.09.2011

Rozpoczęcie roku szkolnego

Pierwszy września to szczególny dzien w życiu każdego ucznia. Nic zatem dziwnego, że uczniowie naszego gimnazjum, tego dnia przybyli na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w odświętnych ubiorach. Nastroje też były szczególne. Uroczystość tradycynie rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru gimnazjum, hymnu i ślubowania klas pierwszych.
Póżniej zapanował podniosły nastrój. Uczniowie klas drugich zaprezentowali wzruszający program artystyczny upamiętniający tragiczne wydarzenia sprzed 72 lat. Pierwszy września 1939r. zburzył marzenia, wizje przyszłości młodszych i starszych. Nasze gimnazjum dba o wychowanie patriotyczne, kultywuje najpiękniejsze tradycje narodowe.
Po wyciskającej łzy z oczu części arystycznej, głos zabrała pani dyrektor Iwona Rosińska oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Maciej Kujawiński i radny pan Antoni Tomczyk. Ciepłymi słowami skierowanymi do uczniów i nauczycieli zakończono inaugurację nowego roku szkolnego 2011/2012.
02.09.2011

UCZENNICE KLASY 2A UCZESTNICZKAMI AKCJI „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

W dniach 29 maja - 5 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W związku z tym, trzy uczennice z naszej szkoły, pod opieką polonistki- pani Anniki Niburskiej, odwiedziły Przedszkole w Różycy, gdzie przedstawiły maluchom własne interpretacje znanych bajek. Justyna Wyka, Karolina Adamczyk i Karolina Wadelska miały, jak się okazało, nie lada zadanie, gdyż wzbudzenie zainteresowania ( i to na dłuższą chwilę) wśród przedszkolaków było niezwykle trudne. Dziewczęta sprostały jednak wyzwaniu i swoim ogromnym entuzjazmem zachęciły wszystkie maluchy do słuchania. Przedstawiając dzieciom takie utwory jak: „Czerwony Kapturek”, „Trzy świnki”, czy też „Smok Wawelski” nasze gimnazjalistki propagowały hasło przewodnie akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, które brzmi: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie- codziennie”.
Przedszkolaki z ogromnym żalem żegnały starsze koleżanki, a uczennice klasy 2a miały okazję sprawdzić się w niecodziennej dla nich roli – nauczycielek. Kto wie, być może „połkną bakcyla” i zdecydują się w przyszłości zdawać na studia pedagogiczne? zobacz zdjęcia>>
03.06.2011


W hołdzie Papieżowi

1 maja 2011 r. został wyniesiony na ołtarze Jan Paweł II. Bez wątpienia była to jedna z najradośniejszych chwil w polskiej historii. Uroczystości beatyfikacyjne zwieńczyły wspaniałe życie i Pontyfikat naszego Rodaka. W niedzielę 29 maja w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP miał miejsce koncert poświęcony osobie Jana Pawła II. Koncert ten zamykał i podsumowywał wszystkie działania jakie zostały podjęte, w ramach przygotowań do beatyfikacji, przez uczniów naszego gimnazjum. Był także hołdem jaki młodzież, utożsamiająca się z wartościami głoszonymi w papieskim nauczaniu, pragnęła złożyć naszemu wielkiemu Rodakowi. więcej>>
30.05.2011


28 Maja- Dzień Patrona Naszego Gimnazjum – Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Dzień 28 Maja jest dla naszej szkoły datą szczególną. Obchodzimy wówczas rocznicę śmierci patrona gimnazjum – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczniowie klasy 2a, pod czujnym okiem pań Anniki Niburskiej i Jolanty Piaseckiej, postanowili uczcić to wydarzenie apelem poświęconym wspomnieniom o tym wielkim Polaku. Młodzi ludzie przygotowali recytację wierszy, ciekawą prezentację multimedialną, a także pieśni patriotyczne związane z działalnością Prymasa Tysiąclecia. Podczas apelu uczniowie mieli okazję przekonać się, iż Prymas Wyszyński był nie tylko wybitnym teologiem i żarliwym obrońcą godności i praw człowieka, ale również czołowym przedstawicielem opozycji wobec rządzącej wówczas w Polsce władzy komunistycznej. Każdy z uczniów zaprezentował również jedną z sentencji, które przyświecały naszemu patronowi podczas jego działalności duszpasterskiej. Całość była interesującą lekcją patriotyzmu i przybliżyła gimnazjalistom ważne wydarzenia z historii Polski. zobacz zdjęcia>>
28.05.2011


 Na szlaku edukacji nieformalnej - angielsko- niemieckie warsztaty językowe

Nasi uczniowie po raz kolejny już w tym roku szkolnym odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Łodzi, gdzie wzięli udział w warsztatach językowych przeprowadzonych przez Ionelę z Rumunii i Liobe z Niemiec - reprezentującymi Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO). Tym razem młodzież miała okazję zgłębić tajniki edukacji nieformalnej, gdyż tego zagadnienia dotyczyło spotkanie. Posługując się angielskim i niemieckim młodzi ludzie prowadzili konwersacje z wolontariuszkami. Dzięki nim dowiedzieli się, że: edukacja nieformalna to po prostu nauka poprzez praktykę, czyli trwający przez całe życie proces kształtowania się postaw, wartości, umiejętności i wiedzy na podstawie różnych doświadczeń oraz wpływu edukacyjnego otoczenia, jak również oddziaływania mass mediów. Ionela i Liobe przekazały nastolatkom, że największą zaletą edukacji nieformalnej jest to, że zazwyczaj nie narzuca ona sztywnych ram procesu uczenia się, a bardzo często łączy się z zabawą lub rozrywką, co najlepiej widoczne jest w projektach językowych realizowanych przez koluszkowskie gimnazjum.
Młodzi ludzie wracali z Łodzi pełni wrażeń, gdyż mieli oni okazję nie tylko spróbować swych sił na polu językowym, lecz również wzbogacić swą o wiedzę na temat edukacji międzykulturowej. Gimnazjaliści uświadomili sobie, jakie nowe wyzwania stwarza taka forma nauczania, jak oswaja świat pozwalając uczyć się lub doskonalić język obcy. To właśnie edukacja międzykulturowa może w przyszłości dać naszym uczniom wymierne językowe umiejętności praktyczne oraz doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku. zobacz zdjęcia>>
27.05.2011


II miejsce Maxa na konkursie wiedzy o kulturze krajów niemieckojęzycznych

Uczniowie z naszego gimnazjum stawiają na naukę jęz. obcych. Świadczy o tym trwający już od kilku lat udział szkoły w licznych projektach międzynarodowych. Tym razem jednak gimnazjaliści spróbowali swych sił na innym, choć również związanym z edukacją językową, polu.
Młodzież z klasy 2 c, pod kierunkiem pani Jolanty Piaseckiej, wzięła udział w międzyszkolnym konkursie „Kennst du die deutschsprachigen Länder?” organizowanym przez Gimnazjum w Kurowicach, w którym udział wzięły gimnazja z powiatu Łódzkiego Wschodniego.  więcej>>
18.05.2011


Czwarta ogólnopolska odznaka jakości Etwinning

Nasze gimnazjum w akcji eTwinning bierze udział już od czterech lat. Przez ten czas szkoła otrzymała szereg wyróżnień i nagród na forum wojewódzkim i ogólnopolskim. Uczniowie i nauczyciele nie spoczęli jednak na laurach i w tym roku również przystąpili do konkursu o Odznakę Jakości eTwinning. Projekt „People who changed the world – Die Menschen, die die Welt verändert haben -Ludzie, którzy zmienili świat” realizowany z trzema krajami partnerskimi: Austrią, Francją i Włochami otrzymał pozytywną opinię Biura Narodowego Akcji eTwinning (NSS) i został uhonorowany tą prestiżową ogólnopolską nagrodą.  więcej>>
10.05.2011


O wielkanocnych zwyczajach po angielsku i niemiecku

Okres świąt wielkanocnych okazał się nie lada gratką dla gimnazjalistów z „Dwójki”. Mieli oni okazję doświadczyć żywego kontaktu z językiem angielskim i niemieckim, gdyż do szkoły po raz kolejny już w tym roku szkolnym zawitali wolontariusze FERSO (Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Tym razem gimnazjum odwiedziły obywatelki Bułgarii – Slavka i Tzenka oraz Rumunii– Oana. Całe spotkanie miało na celu przybliżenie gimnazjalistom tradycji i zwyczajów wielkanocnych panujących w krajach ojczystych wolontariuszek. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, że w Bułgarii w Wielki Czwartek pieczony jest obowiązkowo wielkanocny chleb- „kozunak”, a powszechny rumuński obyczaj to, podobnie jak w Polsce, święcenie pokarmów.
Młodzież z Gimnazjum nr 2 bierze udział w projektach międzynarodowych już od kilku lat. Jednak tego typu spotkania są zawsze sporym wyzwaniem. Do porozumiewania się z przedstawicielami innych krajów niezbędna jest bowiem komunikatywna znajomość języków obcych. Nastolatkowie mieli zatem okazję rozwinąć nie tylko swoje umiejętności lingwistyczne, ale również kompetencje interkulturowe, co w dobie globalizacji jest priorytetem na każdym szczeblu edukacji.
Liczymy też, że bezpośredni kontakt z językiem angielskim i niemieckim zaowocuje uzyskaniem przez trzecioklasistów, dobrego wyniku z gimnazjalnego testu języka obcego nowożytnego, który w przyszłym roku szkolnym liczył się będzie w rekrutacji kandydatów do szkół średnich. zobacz zdjęcia>>
27.04.2011


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY-TARGI ZDROWIA

Pierwszy dzień wiosny był okazją do promowania zdrowego stylu życia. Uczniowie, chcąc zaakcentować nową porę roku, zorganizowali Targi Zdrowia. Każda klasa otrzymała poszczególne zadania już wcześniej i miała trzy tygodnie na przygotowanie swojego stoiska i prezentacji na temat związany z ochroną zdrowia.
Klasy pierwsze przypomniały swoim kolegom i koleżankom o problematyce higieny osobistej i otoczenia oraz sposobach wypoczynku czynnego i biernego. Omówiły najczęstsze przyczyny wad postawy u dzieci i młodzieży. Uczniowie mogli poznać proste ćwiczenia gimnastyczne oraz sprzęt rehabilitacyjny np. do korygowania płaskostopia.
Klasom drugim przypadło przygotowanie prezentacji i stoiska na temat zdrowego odżywiania. Przypomniane zostały zasady racjonalnego żywienia, piramida zdrowia, higiena przygotowywania posiłków. Nie zabrakło także informacji o anoreksji , bulimii i otyłości, jak również o przyczynach i skutkach uzależnień. Uczniowie i nauczyciele otrzymali ulotki z instrukcją obliczenia i sprawdzenia swojego BMI (wskaźnika masy ciała). Każdy mógł poczęstować się owocami i spróbować pysznych kanapek przygotowanych przez koleżanki. Przedstawienie prezentacji multimedialnych, ulotek, krzyżówek i scenek związanych z samooceną oraz radzeniem sobie w sytuacjach stresowych należało do zadań klas trzecich. Wszyscy dowiedzieli się jak być dobrym kolegą i koleżanką, a także jak należy zachować się w kinie i teatrze.
Uczniowie, którzy przygotowywali targi wykazali się olbrzymią samodzielnością i kreatywnością w wykonaniu powierzonych im zadań. zobacz zdjęcia>>
22.03.2011


Spotkanie z mieszkankami Rumunii i Niemiec

Młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w warsztatach językowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi, przeprowadzonych przez Ionelę z Rumunii i Liobe z Niemiec -reprezentującymi Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS). Tematem spotkania było: „Ojczyzna wolontariusza –największe atrakcje regionalne i turystyczne”. Wiadomości przekazywane przez rodzimych obywateli o swoich krajach wpłynęły niewątpliwie na duże zainteresowanie wśród uczniów, a także na zwiększenie ich udziału w rozmowie z prowadzącymi warsztaty. Spotkanie okazało się ciekawą lekcją historii i geografii z elementami kultury oraz literatury w duchu międzynarodowego dialogu.
Gimnazjaliści sprawdzili ponadto w praktyce stopień opanowania przez siebie kompetencji lingwistycznych z języka angielskiego i niemieckiego. zobacz zdjęcia>>
10.03.2011


Interaktywna edukacja na lekcjach języka niemieckiego !

Od drugiego semestru bieżącego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum nr 2 w Koluszkach rozpoczęli naukę języka niemieckiego z interaktywnych podręczników wydawnictwa Szkolnego PWN „Kompass Digital”.
Zastosowanie w/w podręczników rozszerza zakres możliwości prezentacji i ćwiczenia materiału językowego, ułatwia również organizację lekcji, ponieważ nagrania, słownik, reguły gramatyczne i klucze do zadań zamkniętych oraz wybrane ćwiczenia z CD-ROM-u są zintegrowane na jednym ekranie. Ponadto forma wielu zadań jest zmieniona w taki sposób, by uatrakcyjnić ich wykonywanie w klasie.  Nauczyciel i uczniowie mogą korzystać z wielu dodatkowych narzędzi i dowolnie modelować zadania, wzbogacać tok lekcji własnymi pomysłami dydaktycznymi, a także wprowadzać elementy zabawy i rywalizacji. Podręcznik w wersji elektronicznej wzbogacony został także o nowe ćwiczenia i zadania interaktywne.
Podręczniki „Kompass” Digital otrzymały aprobatę MEN i numer dopuszczenia programu nauczania.
Kompass DIGITAL integruje sprawdzoną i cieszącą się powodzeniem metodę nauczania języka obcego z najnowszą technologią, umożliwiając przeprowadzenie atrakcyjnych i nowoczesnych zajęć.

01.03.2011


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


Photo