Gimnazjum nr2 w Koluszkach

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Ostatni dzień przed feriami gimnazjaliści z „Dwójki” obchodzili w sposób szczególny. Wszyscy mieli okazję wysłuchać interesującego słuchowiska poprowadzonego przez debiutujących w roli spikerów uczniów z klasy Ia. Zarówno młodzież jak i nauczyciele mogli dowiedzieć się, iż dzień 21 lutego ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. Młodzi prezenterzy opowiedzieli o trudnościach jakie niesie za sobą poprawne posługiwanie się polszczyzną, przedstawili metody ćwiczenia ortografii z wykorzystaniem polecanej przez specjalistów pamięci kinestetycznej, a także wyrecytowali najpiękniejsze polskie wiersze o tematyce ściśle związanej z mową ojczystą. Na koniec audycji zostało odczytane dyktando, które w styczniu pisało aż 40 uczniów z naszej szkoły. Każdy mógł zatem usłyszeć o „superpożywnej sałatce rzeżuchowo - bakłażanowej”, „półinteligencie”, „krzyku kszyka” czy wielu innych wyzwaniach z jakimi przyszło zmierzyć się gimnazjalistom podczas konkursu ortograficznego. Największe emocje budziło oczywiście oczekiwanie na ogłoszenie wyników turnieju i właśnie ten moment był ważnym powodem, dla którego słuchowisko przysporzyło wszystkim wiele ekscytacji. A oto jak prezentowały się wyniki konkursu na Mistrza Ortografii Gimnazjum nr 2:
I miejsce - Sebastian Szklarek – klasa IIIC
II miejsce - Karol Patecki – klasa IIA
III miejsce ex aequo - Marta Stańdo – klasa IIA i Martyna Urbańska – klasa IA
Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy i drobne upominki. Warto również dodać, że wszyscy, którym niewiele brakowało, by stanąć na podium, będą mieli szansę ubiegać się o tytuł Mistrza Ortografii już za rok, gdyż jak zapewniają organizatorki konkursu – panie Jolanta Piasecka i Annika Niburska –gimnazjalne dyktando zostanie na stałe włączone do kalendarza imprez szkolnych.  zobacz zdjęcia>>