Gimnazjum nr2 w Koluszkach

Wizyta gości z Węgier i Hiszpanii

Do naszej szkoły ponownie zawitali wolontariusze z krajów unijnych, tym razem byli to Eva z Węgier i Joaquin - na co dzień mieszkaniec Hiszpanii. Zagraniczni goście przybyli do szkoły na zaproszenie pań: Jolanty Piaseckiej i Anniki Niburskiej. Wizyta stanowiła wynik ponad rocznej współpracy szkoły z FERSO (Fundacją Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Temat warsztatów, prowadzonych w całości w języku angielskim, dotyczył realizacji marzeń młodych ludzi poprzez pracę społeczną i współpracę międzynarodową. W trakcie eurolekcji uczniowie wysłuchali prezentacji przedstawionej przez wolontariuszy, a także z pełnym entuzjazmem wykonywali powierzone im zadania. Jak bowiem wiadomo strefa marzeń to pojęcie uwalniające i rozwijające potencjał młodzieży. Młodzi ludzie uczą się świadomego podejmowania odpowiedzialności za swój rozwój oraz mają możliwość odkrywania i rozwijania własnych pasji, które mogą urzeczywistniać wykorzystując do tego niekonwencjonalne i nowoczesne formy pracy takie jak chociażby realizacja projektów międzynarodowych. Podczas spotkania wolontariusze zachęcali nastolatków z „Dwójki” do poznawania alternatywnych form budowania społecznej przedsiębiorczości oraz czynnej postawy życiowej. Te bardzo ciekawie i pomysłowo poprowadzone zajęcia osiągnęły swój cel - wzbudziły wśród gimnazjalistów nie tylko motywację do aktywnego kierowania swoim życiem, ale również potrzebę kreatywnego wykorzystywania swoich możliwości i zachęciły uczniów do próby aplikowania w przyszłości o wnioski unijne, by kiedyś mogli tak, jak obecni wolontariusze podróżować po całym świecie.

Podczas warsztatów panowała wspaniała atmosfera, którą z pewnością wytworzyli swą naturalnością przybyli goście. Niemałym sukcesem okazały się również umiejętności komunikacyjne jakimi wykazali się gimnazjaliści. Z pewnością miał na to wpływ fakt, iż młodzi ludzie na co dzień korespondują z rówieśnikami z Włoch i Szwecji ( w ramach programów internetowych eTwinning i Das Bild der Anderen) i używają do tego języków obcych. Eva i Joaquin byli tak zadowoleni z pobytu w Koluszkach, że z wielką przyjemnością udzielili wywiadu młodym dziennikarzom do gazetki szkolnej oraz obiecali kolejne spotkanie jeszcze przed końcem roku szkolnego.

Jolanta Piasecka, Annika Niburska

zobacz zdjęcia>>