Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Aktualności


Mam talent

W naszej szkole jest dużo ukrytych talentów. Można było przekonać się o tym 1 czerwca podczas Szkolnego Konkursu "Mam talent!". Zainteresowanie występem i ilość uczniów, chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności szerszej publiczności ucieszyła organizatorów, czyli Samorząd Uczniowski. W sumie wystąpili przedstawiciele prawie każdej klasy, niektóre nawet miału podwójną reprezentację. Wszystkie występy wzbudzały gorący aplauz widowni zebranej na szkolnym dziedzińcu, która dzielnie wspierała swoich idoli i cierpliwie wytrzymała prawie dwugodzinną imprezę.
Już pierwsze występy muzyczne rozgrzały serca jury, w skład którego weszli: p. E. Mela- wicedyrektor, p. A.Borowiecka – nauczyciel muzyki, p. A. Miazek- przewodnicząca Rady Rodziców oraz A. Trytko i A. Kwaśniewska – reprezentanci uczniów. Najwięcej emocji dostarczył układ przygotowany przez uczniów kl. Ic Maksymiliana Barana i Piotra Marusika, którzy w mistrzowski sposób żonglowali aż 6 piłeczkami. Zdumiona publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Równie ciekawy okazał się program Karola Pietrzyka i Michała Budlewskiego z klasy IIIa . Nikogo nie zdziwiło więc, kiedy okazało się, że to są właśnie zwycięzcy. Obydwie grupy zajęły pierwsze miejsce. Na drugim uplasowały się reprezentantki kla III b- Marta Stępień i Paulina Pawliczak. Zwycięzcy otrzymali bogate paczki słodyczy, a wszyscy uczniowie czekolady. zobacz zdjęcia>>
03.06.2010


Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć

Pod takim hasłem w Międzynarodowym Dniu Dziecka Stowarzyszenie Komitet Dziecka, Kuratorium Oświaty oraz XXIV Liceum w Łodzi przygotowało seminarium poświęcone uczczeniu pamięci ofiar obozu hitlerowskiego dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Było ono jednym z elementów uroczystości, które corocznie odbywają się pod Pomnikiem Pękniętego Serca, w miejscu w którym 68 lat temu powstał obóz dla dzieci. W tym roku w seminarium wzięli również udział nasi uczniowie. Pierwszym punktem spotkania był wykład pracownika IPN, podczas którego uczniowie z wielu szkół gimnazjalnych województwa łódzkiego poznali tragiczną historię obozu i przebywających tam młodych więźniów. Następnie uczniowie podzieleni na grupy wspólnie z przewodnikiem zwiedzali teren dawnego obozu, Izbę Pamięci Obozu, oraz teren łódzkiego getta. W południe odbyły się najważniejsze uroczystości, podczas których Kapituła Dziecięco Młodzieżowa wręczyła medale Serce Dziecku osobom szczególnie zasłużonym dla najmłodszych. Na zakończenie odbyło się spotkanie z byłymi więźniami obozu. Było dla wszystkich uczestników żywą lekcją historii.
01.06.2010


POLSKO- WŁOSKA WYMIANA

Przedostatni tydzień maja jedenaścioro naszych gimnazjalistów wraz z koordynatorkami programu Młodzież w Działaniu w Gimnazjum nr 2 - p. Anniką Niburską i p. Jolantą Piasecką spędziło z grupą Włochów z miejscowości Scalea na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Uczniowie oprócz szlifowania języka angielskiego za główny cel postawili sobie naukę wspinaczki skałkowej. Młodzi ludzie czynnie zwiedzali malownicze tereny Jury, próbowali ekstremalnych wyczynów wspinaczkowych (oczywiście pod czujnym okiem zaprzyjaźnionych instruktorów z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego), a także poznawali polską historię podziwiając średniowieczny zamek w Ogrodzieńcu. Integracja młodzieży, oprócz codziennych zajęć wynikających z założeń projektu „Zdrowi, aktywni…i kreatywni”, przebiegała także popołudniami podczas wspólnych warsztatów dotyczących sposobów na zdrowy styl życia, spacerów i dyskotek. Uwieńczeniem polsko – włoskiego spotkania była organizacja Pikniku Zdrowia, na który oprócz pani dyrektor – Iwony Rosińskiej i pani wicedyrektor – Elżbiety Filipiak- Meli przybył wiceburmistrz Koluszek- pan Bogusław Bubas, a także lokalne władze. Wymiana uczniów była znakomitą lekcją kultury i tolerancji dla innych narodów, a także doskonałą możliwością zawarciach nowych przyjaźni, co zresztą uczestnicy przedsięwzięcia udowodnili nie stroniąc od łez w dniu wyjazdu. zobacz zdjęcia>>
31.05.2010


Konkurs plastyczny „Portret Chopina”

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „ Kapelusze z głów, panowie! Oto geniusz!” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „ Portret Chopina", zorganizowanym w dn.21-V-2010r., przez p. B. Michniewicz. 22 prace oceniło jury w składzie: B.Michniewicz, B.Gudanis, E.Pietrzyk.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Adrianna Pabin
II miejsce – Przemysław Janik
III miejsce – Justyna Byczkowska
Nagrodzone prace można obejrzeć w szkolnej bibliotece. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
24.05.2010


"Odkrywać Piękno Drogi"

19 maja nasi uczniowie, pod opieką p. Gierach i p. Gudanis, wzięli udział w III Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Wyszyńskiego. Odbywała się ona pod hasłem: ,,Odkrywać Piękno Drogi" i uczestniczyło w niej ok. 2 tys. uczniów z 73 placówek z całej Polski.
Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Stefana Wyszyńskiego, a następnie uczestniczyły we wspólnej Mszy Św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Uroczystość miała niezwykle piękną oprawę liturgiczną. Jej rangę dodatkowo podnosiła liczna obecność pocztów sztandarowych. W godzinach popołudniowych udaliśmy się na spotkanie z rektorem WSD w Częstochowie ks. Andrzejem Przybylskim. Jego wykład na temat swego kapłaństwa ks. Prymasa Wyszyńskiego wywarł na młodzieży ogromne wrażenie.
20.05.2010


Spotkanie z Maciejem Orłosiem

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedził nas gość specjalny – Maciej Orłoś. Większość z nas zna go przede wszystkim jako dziennikarza i prezentera popularnego programu Teleexpress. Warto jednak przypomnieć, że jest on także autorem książek dla dzieci „Tajemnicze przygody Kubusia” oraz „Tajemnicze przygody Meli”. To także gorący zwolennik propagowania czytelnictwa wśród młodzieży, wielokrotnie uczestniczył w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00, trwało pełne 2 godziny i przebiegało w niezwykle ożywionej atmosferze Zgromadzona młodzież zasypała pytaniami swojego gościa, a on chętnie na nie odpowiadał. Większość z nich dotyczyła kariery zawodowej, kulisów pracy w Teleekspressie oraz działalności literackiej. Nie zabrakło jednak też pytań o plany na przyszłość czy upodobania dziennikarza. Maciej Orłoś okazał się niezwykle sympatycznym i skłonnym do żartu człowiekiem. Szybko nawiązał kontakt z młodzieżą i gorąco zachęcał ją do wytrwałej pracy nad sobą. Na koniec nie mogło zabraknąć autografów i wspólnego zdjęcia. Po spotkaniu pozostało nam wiele wrażeń i pamiątkowy wpis do szkolnej kroniki. zobacz zdjęcia>>
18.05.2010Wymiana z Liceo Scietntifico we Włoszech

Rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu międzynarodowego. Tym razem jest to przedsięwzięcie w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu” (Youth In Action Programme), pod hasłem „Zdrowi, aktywni … i kreatywni”. Dzięki przyznanemu grantowi uczniowie z „Dwójki” będą gościć grupę nastolatków z Liceo Scientifico ze Scalei we Włoszech. Na miejsce wymiany gimnazjaliści wybrali malownicze tereny Jury Krakowsko- Częstochowskiej, gdzie polsko- włoska grupa spędzi cały tydzień. Celem projektu jest: podnoszenie kompetencji językowych, poznawanie wzajemnej kultury i obyczajów oraz nauka wspinaczki skałkowej. Uczniowie przygotowywali się już do spotkania z włoskimi przyjaciółmi wcześniej – przez ostatni rok korespondowali z nimi w ramach projektu eTwinning. Teraz natomiast, nastąpił długo oczekiwany moment wspólnego spotkania. Mamy nadzieję, iż wymiana będzie nie tylko wspaniałą zabawą, ale również efektywną lekcją integracji międzynarodowej.
17.05.2010


Debata oksfordzka

W piątek uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w debacie. Jej celem było znalezienie odpowiedzi na jedno z zagadnień, bardzo mocno związanych z życiem szkoły. Dotyczyło ono Samorządu Uczniowskiego. W związku z tym młodzież zastanawiała się nad następującym zagadnieniem: „Wybory prezydium samorządu uczniowskiego – pozytywna praktyka szkolnej demokracji czy uczniowskie „targowisko próżności”? więcej>>
27.04.2010


Angielsko – niemieckie dyskusje o literaturze - eTwinning

Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się do międzynarodowej współpracy szkół w akcji eTwinning. Po dwóch projektach dotyczących kultury i zdrowego stylu życia, nagrodzonych ogólnopolskimi Odznakami Jakości, młodzi ludzie realizują kolejne przedsięwzięcie związane tym razem z literaturą. Nosi ono tytuł „Europejska podróż przez świat książek”, a jego celem nadrzędnym jest propagowanie czytelnictwa wśród nastolatków. Krajem partnerskim uczniów z „Dwójki” są Włochy i jak do tej pory współpraca z nimi przebiega bardzo owocnie. Gimnazjaliści czytają wybrane lektury, piszą ich recenzje, wystawiają poszczególne dzieła, a także umieszczają sprawozdania z wykonanych zadań na platformie Twinspace – wirtualnym miejscu spotkań z włoskimi partnerami. Uczniowie nie ograniczają się w swych działaniach jedynie do literatury włoskiej i polskiej, zgłębiają również dzieła innych znanych pisarzy. Znakomitym pomysłem, by ożywić projekt pod względem językowym, okazało się spotkanie z niemiecką wolontariuszką Ramoną Rutert, która przybliżyła uczniom literaturę Goethego, Schillera oraz innych pisarzy do tej pory nieznanych nastolatkom. Posługując się językami angielskim i niemieckim gimnazjaliści dyskutowali czy warto czytać książki i co należy zrobić, by zachęcić do tego młodych ludzi. Dzięki spotkaniu z Niemką młodzież nie tylko pogłębiła swą wiedzę z zakresu twórczości literackiej czołowych pisarzy europejskich, ale także miała okazję poprawić swe sprawności językowe. zobacz zdjęcia>>
23.04.2010


Mistrzostwo powiatu

Karolina Wadelska, uczennica klasy Ia znów zwyciężyła. Podobnie jak w kategorii szachów, zajęła I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Łódzkiego Wschodniego w Warcabach 64 Polowych w kategorii wiekowej dziewcząt do 16 lat. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
13.04.2010


Katyń - pamiętam...

W poniedziałek w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony tragicznym wydarzeniom, które dotknęły nasz kraj w sobotę 10 kwietnia. Ta data przejdzie do historii, jako jedna z najważniejszych, ale także najsmutniejszych w okresie powojennym Polski.
Apel miał bardzo podniosły charakter. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły został odśpiewany hymn Polski. Następnie uczniowie przypomnieli wydarzenia, które miały miejsce w Katyniu w 1940r. oraz te, które rozegrały się w tym samym miejscu 70 lat później. Minutą ciszy oraz krótką modlitwą uczczono śmierć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich osób, które wraz z nim zginęły w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. zobacz zdjęcia>>
12.04.2010


Z wizytą w redakcji Gazety Wyborczej

Uczniowie, którzy w połowie marca uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich, zorganizowanych przez Fundację Nowe Media, nie skończyli na tym swej przygody z dziennikarstwem. Aby zgłębić tajniki pracy dziennikarza, w piątek 26 marca pojechali do łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej, gdzie czekała na nich redaktor Joanna Zlatowska, jedna z pań, prowadzących wcześniejsze warsztaty. Wraz z nauczycielkami języka polskiego: p. Barbarą Gudanis oraz p. Justyną Gabarą uczniowie naszego gimnazjum najpierw spotkali się z dziennikarzem radia Złote Przeboje, później zaś obejrzeli film, pokazujący wszystkie etapy procesu powstawania informacji drukowanych w gazecie. W trakcie zwiedzania redakcji rozmawiali z dziennikarzami, piszącymi artykuły do różnych działów gazety, poznawali specyfikę ich zawodu, sposób zdobywania informacji oraz ich redagowania. zobacz zdjęcia>>
30.03.2010


Po angielsku i niemiecku na każdy temat- warsztaty językowe

Nasi uczniowie nie boją się się rozmawiać o trudnych rzeczach, ani podejmować różnorakich wyzwań, dlatego też z wielkim entuzjazmem podeszli do tematyki warsztatów językowych prowadzonych przez Ramonę z Niemiec- wolontariuszkę FERSO. Gimnazjaliści po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę Miejską w Łodzi, gdzie dyskutowali o profilaktyce uzależnień wśród nastolatków używając do tego języków obcych: angielskiego i niemieckiego. Młodzi ludzie pracowali w kilku grupach i wykorzystując metodę „burzy mózgów” przygotowywali swe prezentacje związane z narastającym problemem alkoholizmu i narkomanii w dzisiejszym świecie. Choć temat warsztatów nie należał do łatwych, uczniowie udowodnili, że nieobce są im prewencyjne formy walki z nałogami, a także pokazali, iż dobrze radzą sobie z komunikacją w językach obcych, ponieważ bez większych zastrzeżeń porozumiewali się z Ramoną.
Podnoszenie kompetencji językowych jest dla uczniów szczególnie ważne, gdyż za niecałe dwa miesiące będą oni uczestniczyć w tygodniowej międzynarodowej wymianie młodzieży realizowanej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. zobacz zdjęcia>>
30.03.2010


Rok Chopinowski już rozpoczęty...

Uroczystym apelem rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego „Kapelusze z głów, panowie. Oto geniusz”. Jego nadrzędnym celem jest uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz propagowanie twórczości kompozytora wśród młodzieży. Projekt obejmuje cykl działań, przewidzianych na okres od marca do grudnia bieżącego roku.
Apel, przybliżył uczniom szczegóły z życia Fryderyka Chopina. Mieli oni możliwość poznania dziejów rodziny Chopina, Dowiedzieli się z jakich powodów opuścił kraj i jakie wiódł życie na obczyźnie. Nie zabrakło też informacji na temat przyjaciół kompozytora oraz jego wielkiej miłości – George Sand.
Apel, przygotowany przez klasę IId, miał formę prezentacji multimedialnej, wzbogaconej utworami poetyckimi. Uczniowie mieli też okazję wysłuchać kilku etiud Fryderyka Chopina.
Na zakończenie apelu p. B. Gudanis zaprezentowała dwie publikacje, które zostały zakupione do szkolnej biblioteki, w związku z ogłoszeniem roku 2010, Rokiem Fryderyka Chopina. Są to bogato ilustrowane albumy, dzięki którym uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę na temat kompozytora i przygotowywać się do czekających ich konkursów. zobacz zdjęcia>>
26.03.2010


Wizyta gości z Węgier i Hiszpanii

Do naszej szkoły ponownie zawitali wolontariusze z krajów unijnych, tym razem byli to Eva z Węgier i Joaquin - na co dzień mieszkaniec Hiszpanii. Zagraniczni goście przybyli do szkoły na zaproszenie pań: Jolanty Piaseckiej i Anniki Niburskiej. Wizyta stanowiła wynik ponad rocznej współpracy szkoły z FERSO (Fundacją Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Temat warsztatów, prowadzonych w całości w języku angielskim, dotyczył realizacji marzeń młodych ludzi poprzez pracę społeczną i współpracę międzynarodową. więcej>>
22.03.2010


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


Photo