Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Aktualności


Nadeszła upragniona wiosna

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, a w tym roku czekaliśmy na nią wyjątkowo długo. Pierwszy był okazją do wysłuchania "Gawędy o wiośnie" i podsumowania konkursów, które odbyły się w naszej szkole. Pani Mariola Bomba zorganizowała w lutym konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną związaną ze zdrowym odżywianiem. Uczniowie przygotowywali prace na temat wpływu tłuszczu i cholesterolu na organizm człowieka: klasy I - "Tłuszcze zwierzęce, a zdrowie człowieka"; klasy II - "Tłuszcze roślinne, a zdrowie człowieka"; klasy III - "Cholesterol, a zdrowie człowieka".
Dnia 22 marca odbył się apel, na którym wszyscy gimnazjaliści mogli zobaczyć nagrodzone prezentacje (Dominika Kupisza- ucznia klasy Ib oraz Sylwi Ołdakowskiej- uczennicy klasy IIIa). W czasie apelu ogłoszono także wyniki międzyklasowych konkursów na gazetkę pod hasłem  "Nowalijki na naszym stole", kartkę z kalendarza i wiosenny bukiet z kwiatów i warzyw. Na zakończenie uczniowie wysłuchali "Gawędy o wiośnie" przygotowanej przez uczniów klas pierwszych pod kierunkiem pani Ewy Pietrzyk. zobacz zdjęcia>>
22.03.2010


Warsztaty dziennikarskie

11 i 12 marca 13 gimnazjalistów wzięło udział w dwudniowych warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Fundacje Nowe Media w ramach projektu MAM, którego celem nadrzędnym jest przygotowanie młodzieży do twórczego korzystania z mediów. Projekt ten prowadzony jest w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi.
W naszej szkole animatorkami warsztatów były dziennikarki Gazety Wyborczej p. J. Zlatowska i p. W.Gnacikowska.
W części teoretycznej warsztatów prowadzące wprowadziły młodzież w specyfikę mediów. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej poznali istotę i warsztat pracy dziennikarskiej.Poszerzyli też swoją wiedzę na temat takich form wypowiedzi jak: reportaż, notatka prasowa, wywiad, artykuł, felieton, blok informacyjny. W części praktycznej uczniowie poznali wirtualne narzędzia do tworzenia QMAMÓW, czyli gazetek szkolnych nowej generacji (e-gazetek). Efektem dwudniowych warsztatów dziennikarskich było wydanie pierwszej e – gazetki, zatytułowanej „Byle do dzwonka".
Jest to gazeta w prawdziwym znaczeniu tego słowa. Ma winietę, numerowane strony, kolumny, szpalty, paginy i inne gazetowe atrybuty. Różni ją tylko nośnik - nie jest papierowa. Choć też nie do końca. Przy przewracaniu kartek w Internecie gazeta szeleści. Zresztą można ją sobie wydrukować. zobacz zdjęcia>>
12.03.2010


Sukcesy naszych sportowców

W dniu 3.03.2010 w Rawie Mazowieckiej odbyły się zawody rejonowe w halowej piłce nożnej LZS młodzieży do lat 16. W imprezie tej uczniowie naszego gimnazjum reprezentowali giminę Koluszki oraz powiat łódzki wschodni. Oprócz nas w turnieju wystapiły drużyny z Opoczna, Makowa oraz Bałej Rawskiej. Grano systemem "każdy z kazdym", czterech zawodników w polu + bramkarz.
Młodzi piłkarze z Koluszek pokonali kolegów z Opoczna 1:0, przegrali z Makowem 1:2 oraz zwyciężyli Białą Rawską 1:0. Zdobywając 6 punktów zajęliśmy pierwsze miejsce w turnieju, uzyskując awans na finały wojewódzkie, które odbedą się 11.03. w Łowiczu.
Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Ławski, Daniel Grobelny, Adrian Pyra, Krzysztof Świnoga, Hubert Marczyk, Bartek Wronka, Piotr Głyda, Jacek Jankowski oraz Dawid Dudka.
04.03.2010


Najlepsza w powiecie

Uczennica klasy I A Gimnazjum nr 2 w Koluszkach Karolina Wadelska zajęła I miejsce w Powiatowym Turnieju Szachowym dla mieszkańców Powiatu Łódzkiego-Wschodniego zorganizowanego przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych Powiatu Łódzkiego Wschodniego.
22.02.2010


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Ostatni dzień przed feriami gimnazjaliści z „Dwójki” obchodzili w sposób szczególny. Wszyscy mieli okazję wysłuchać interesującego słuchowiska poprowadzonego przez debiutujących w roli spikerów uczniów z klasy Ia. Zarówno młodzież jak i nauczyciele mogli dowiedzieć się, iż dzień 21 lutego ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. więcej>>
22.02.2010


Gimnazjaliści w MOK-u

16 II 2010 r. w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce Bal Przebierańców, który został zorganizowany dla dzieci z terenu naszej gminy, pozostających w czasie ferii w domach. W organizację tej imprezy czynnie włączyła się grupa młodzieży z naszego gimnazjum. Pod czujnym okiem nauczycielek p. A. Borowieckiej i p.B.Gudanis młodzież przygotowała program artystyczny składający się z zimowych piosenek oraz części konkursowej. Dzięki temu dzieci miały okazję bawić się ze Śnieżynkami, które zachwycały nie tylko pięknym śpiewem, ale także starannie dobranymi strojami. Nie lada atrakcją okazało się przybycie św. Mikołaja (w tej roli nieoceniony Piotrek Kubicki). Miał on niezwykle trudne zadanie albowiem oceniał uczestników konkursów, a także rozdawał im prezenty. Mikołaj włączał się także chętnie w zabawy i tańczył, co stanowiło dodatkową atrakcję. Uwagę uczestników przykuwali też prowadzący: Ada Pabin i Marcin Francikowski. To oni czuwali nad sprawnym przebiegiem imprezy. Oprócz tego warto podkreślić, ze ich żywiołowy występ w piosence „ Kiedy zima się zaczyna” już na samym początku rozgrzał serca publiczności. Tę atmosferę udało się też podtrzymać pozostałym śpiewającym: Kasi Adamskiej, Wioli Bednarskiej, Adamowi Trytko, Agacie Garnys i Albertowi Rajskiemu. Jak widać młodzież z Gimnazjum nr 2 chętnie włącza się w życie naszego miasta, co też podkreśliła Pani Dyrektor MOK- u, kierując pod jej adresem ciepłe podziękowania.
17.02.2010


BOGUSY 2010!

W czwartek 11 lutego 2010r., aby uczynić zadość staroploskim tradycjom, świętowaliśmy w naszej szkole "tłusty czwartek". Zajadaliśmy się pączkami, ale nie tylko. Z uwagi na to, że "Ostatki" przypadły w tym roku na czas wolny od zajęć lekcyjnych (czyli ferie zimowe), Samnorząd Szkolny postanowił połaczyć te dwie imprezy. Na korytarzach gimnazjum zaroiło się więc od przebierańców. Można było na nich spotkać zarówno chorych i poturbowanych, jak i ekipę medyczną. Groza napawały wampirzyce, ale wszystkich uspokoiło pojawienie się całej hippisowskiej komuny. Jedna z klas zapomniała zdjąć piżam, inna zaś ubrała się jak na prawdziwych kujonów przystało. Nie zabrakło także innych, ciekawych postaci: czerwonego kapturka,"ziomala", księżniczki, górala, a także dalmatyńczyka. Opiekunowie Samorządu Szkolnego postanowili, że nagrody za najciekawsze, najbardziej pomysłowe i szalone stroje otrzymają: Aneta Łukasz z klasy II b (dalmatyńczyk), Adam Trytko z klasy III a (kujon), Piotr Kubicki z klasy III a (robotnik) oraz Mateusz Hadała z klasy II b (góral) i Aleksandra Fiktus z klasy III d (księżniczka). Ponad w konkursie "Ekstra klasa" poszczególne klasy uzyskały dodatkowe punkty: 3c-12 3a-11 1c-10 2a-9 1a-8 3d-7 2d-6 2b-5 3b-4 1d-3 1b-2 2c-1 . zobacz zdjęcia>>
12.02.2010


"Ekstra klasa" na półmetku!

Za nami pierwszy semestr roku szkolnego 2009/2010, a przed nami ferie zimo0we. To dobra pora na podsumowanie wewnątrzszkolnego konkursu "Ekstra klasa". Uczniowie wszystkich klas zdobywali w nim punkty w różnych kategoriach. Liczyły się zarówno wysoka frekwencja, jak i udział w organizowanych akcjach i konkursach. Dodatkowe punkty gwarantowało uzyskanie jak najwyższej średniej ocen za pierwsze pół roku nauki. Po podsumowaniu punktacji, klasy zajęły następujące miejsca: 1. klasa I c (100p.) 2. klasa I a (93p.) 3. klasa II a (89p.)
4. klasa II d (87p.) 5. klasa III a (67p.) 6. klasa III c (61p.) 7. klasa III b (58p.) 8. klasa II c i klasa I d (54p.) 9. klasa I b (48p.) 10. klasa II b (38p.) 11. klasa III d (24p.) Gratulujemy klasom, które na półmetku konkursu uplasowały się na wysokich miejscach, a pozostałe klasy zachęcamy do zdobywania wiekszej ilości punktów. W konkursie o tytuł "Ekstra klasy" nic jeszcze nie jest przesądzone i wszystko jeszcze może się zdarzyć!
12.02.2010


Youth in Action Programme– wspinaczka skałkowa
w łódzkiej STRATOSFERZE

Wspinaczką skałkową w łódzkiej „Stratosferze” rozpoczęła się realizacja nowego projektu międzynarodowego „Młodzi, aktywni i …kreatywni” (Young, active and…creative), w którym udział bierze jedenastu młodych ludzi z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach unijnego programu Młodzież w działaniu (Youth in Action Programme) skierowanego przede wszystkim do młodych ludzi w wieku 13-30 lat oraz do osób pracujących z młodzieżą, dla których edukacja pozaformalna to wspaniała szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie. więcej>>
10.02.2010


Spotkanie z niezwykłym kapłanem

 W sobotę 30 stycznia w parafii NP.NMP odbyło sie spotkanie z o. Leonem Knabitem. Zakonnik ten znany jest ze swej  otwartości i świetnego kontaktu z ludźmi. Mieliśmy się okazję osobiście o tym przekonać, albowiem liczne grono uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w spotkaniu z ojcem Leonem. Wiele uwagi poświęcił on wspomnieniom i anegtotom dotyczącym znajomości Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego - patrona naszej szkoły.
Atmosfera wyjątkowej radości i życzliwości, jaka panowała w czasie spotkania, udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Umocnieni żywym świadectwem wiary powróciliśmy do domów. Warto dodać, że w szkolnej bibliotece są dostępne książki autorstwa ojca Knabita ze specjalną dedykacją dla Gimnazjum nr 2.
01.02.2010


"100% sukcesu"

100% -  to wynik jaki uzyskała  Aleksandra Pabiniak z klasy IIa w etapie rejonowym konkursu wiedzy o sztuce. Egzamin składał się z dwóch części - testu  oraz wypracowania dotyczącego renesansu i baroku. W obydwu wypadkach Ola otrzymała najwyższą liczbę punktów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów,
22.01.2010


Ekipa Świętego Mikołaja

Przez dwa dni (14 i 15 grudnia) wybrane osoby z klas: 1b , 1d, 2b, 2a i 2d brały udział w zbiórce artykułów spożywczych oraz pieniędzy w sklepach: SPAR, KAR-POL, HERMES i ELDE. Dzięki tej akcji, której koordynatorami były panie: Agnieszka Podwysocka, Justyna Gierach i Justyna Gabara, Ekipa Świętego Mikołaja mogła przygotować ponad dwadzieścia świątecznych paczek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasza akcję, ponieważ dzięki nim Święta Bożego Narodzenia dla wielu staną się radośniejsze.
16.12.2009


Europejska podróż przez świat książek

Uczniowie z klasy 1a na dobre rozpoczęli „Europejską podróż przez świat książek” – kolejną edycję programu eTwinning w naszej szkole. W związku z tym, iż projekt zakłada realizację zadań związanych z propagowaniem literatury i czytelnictwa, młodzi ludzie przygotowali inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry, stylizując ją na czasy współczesne. Wybór dzieła tego autora nie był przypadkowy, bowiem jak świadczą karty bibliografii poety, Fredro był wielkim fascynatem twórczości Carlo Goldoniego – włoskiego komediopisarza, dzięki inspiracji którego, polski hrabia rozwinął i znacznie wzbogacił swój warsztat pisarski. Pomysł wykorzystania „Zemsty” do realizacji zadań związanych z projektem eTwinning zrodził się w głowach włoskich partnerów- to oni odnaleźli informacje świadczące o bliskości polskiego i włoskiego poety. Pragnąc wykorzystać tę korelację, młodzi ludzie z obu krajów postanowili bliżej zająć się analizą utworów pisarzy, a kolejnym zadaniem było wystawienie ich dzieł na forum szkolnym. zobacz zdjęcia>>
06.12.2009


Mikołajki

W sobotę 5 grudnia w do naszej szkoły zawitała ekipa Świętego Mikołaja. Okazało się, że uczniowie Gimnazjum nr 2 byli w tym roku wyjątkowo grzeczni. Dlatego też Św. Mikołaj (niesamowicie wręcz podobny do Daniela Grobelnego) i jego Śnieżynki (w których niektórzy rozpoznawali Natalię Tuz, Aleksandrę Kwaśniewską i Sylwię Rżanek) szczodrze obdarowali wszystkich słodkościami. Dodatkowo ci, którzy na przyjazd Mikołaja odpowiednio się przygotowali i skompletowali dla siebie strój, składający się przynajmniej z trzech czerwonych elementów, nie byli tego dnia pytani. Wszystkim dopisywały humory, ponieważ poczuliśmy przedsmak zbliżających się Świąt. zobacz zdjęcia>>
06.12.2009


Gimnazjum nr 2 przykładem dobrej praktyki
na festiwalu eTwinning

Przygoda naszego gimnazjum z akcją eTwinning rozpoczęła się w 2007 roku. Od tego czasu szkoła odniosła wiele sukcesów związanych z realizacją projektów międzynarodowych. Pierwsze nagrody pojawiły się już kilka miesięcy później, gdyż projekt Dwie tradycje, dwie kultury, dwa państwa, lecz wciąż ta sama Europa okazał się na tyle wartościowy, iż Narodowa Agencja eTwinning przyznała mu Ogólnopolską Odznakę Jakości, co więcej, dzięki wsparciu Ambasady Republiki Słowacji, która objęła honorowym patronatem działania gimnazjalistów, grupa młodzieży miała możliwość odwiedzenia Słowacji – kraju partnerskiego. więcej>>
05.12.2009


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


Photo