Gimnazjum nr2 w Koluszkach

Debata oksfordzka

W piątek uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w debacie. Jej celem było znalezienie odpowiedzi na jedno z zagadnień, bardzo mocno związanych z życiem szkoły. Dotyczyło ono Samorządu Uczniowskiego. W związku z tym młodzież zastanawiała się nad następującym zagadnieniem: „Wybory prezydium samorządu uczniowskiego – pozytywna praktyka szkolnej demokracji czy uczniowskie „targowisko próżności”?
Zgodnie z założeniami debaty oksfordzkiej, przewodniczyła jej Marszałek - Sylwia Ołdakowska. Wspierała ją Sekretarz – Natalia Tuz. Po przeciwnych stronach barykady znaleźli się uczniowie, którzy przytaczali argumenty „za” oraz ci, którzy zbijali je za pomocą kontrargumentów. Uczestnikom naszej debaty, którzy byli zdania, że wybory do Samorządu Uczniowskiego to pozytywna praktyka szkolnej demokracji, przewodniczył Karol Pietrzyk. Wspierali go zaś: Adam Trytko, Sebastian Szklarek i Jacek Woźniak.
Przeciwnikami tej tezy byli ci, którzy twierdzili, że wybory do władz Samorządu Uczniowskiego to „targowisko próżności”. Przewodniczyła im Aleksandra Chmielewska. Pomocą w znajdywaniu kontrargumentów służyli jej: Anna Konińska, Karolina Marusik i Kamil Piotrowski. Debata rozgrzała do czerwoności nie tylko jej uczestników, ale i publiczność, której również udzielono prawa głosu. Młodzież z niezwykłym zapałem podjęła się obrony przyjętych stanowisk i wykazała się przy tym nie tylko znajomością zagadnień związanych ze szkolną samorządnością, ale także potrafiła zastosować się do reguł prowadzenia dyskusji, jakie narzuca uczestnikom ten typ debaty.
Zorganizowanie debaty oraz jej przeprowadzenie w szkołach to jedno z wymagań Centrum Edukacji Obywatelskiej, które stanowi jednocześnie zaproszenie dla młodzieży do udziału w rekrutacji posłów, którzy będą uczestniczyć w XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna jego sesja odbędzie się bowiem pod hasłem "Nasz samorząd uczniowski". To jednocześnie doskonała okazja dla wszystkich uczniów działających w swoim środowisku szkolnym, żeby zaprezentować swoje dokonania w tej dziedzinie i włączyć się w dyskusję nad tym, jak samorząd uczniowski powinien działać, jakie mieć kompetencje i obowiązki, jakie projekty powinien realizować i jakiego wsparcia potrzebuje od dorosłych. Dlatego też uczniowie naszego gimnazjum podjęli wyzwanie i przygotowywali się pod czujnym okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego: pani Agnieszki Podwysockiej oraz pani Justyny Gabary do udziału w debacie oksfordzkiej. Czy uda im się 1 czerwca 2010r. przekroczyć próg gmachu na ulicy Wiejskiej i zasiąść w poselskich ławach? Na wyniki rekrutacji trzeba jeszcze poczekać, ale już dziś trzymamy kciuki za naszą młodzież!  zobacz zdjęcia>>