Gimnazjum nr2 w Koluszkach

TRZECIA OGÓLNOPOLSKA ODZNAKA JAKOŚCI ETWINNING

Gimnazjum nr 2 w Koluszkach już po raz trzeci udowodniło, że realizacja projektów międzynarodowych odbywa się w nim na bardzo wysokim poziomie. Szkoła została bowiem ponownie uhonorowana Odznaką Jakości eTwinning (eTwinning Quality Label) przyznawaną przez Narodowe Biuro Akcji eTwinning (NSS) za wybitne projekty realizowane na forum ogólnopolskim. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie otrzymał projekt „Europejska podróż przez świat książek” realizowany z Liceo Classico w Campobasso we Włoszech. Głównym celem przedsięwzięcia było przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do czytania książek oraz przybliżenie uczniom interesujących źródeł literackich pochodzących z kraju partnerskiego. Priorytetem było także bliższe zapoznanie się rodzimą literaturą i przekazywanie jej swoim partnerom zagranicznym. Młodzi ludzie porozumiewali się podczas trwania projektu za pomocą różnych komunikatorów internetowych, rozmawiali przez skype’a, pisali maile, robili zdjęcia z inscenizacji przedstawień i przesyłali je swym włoskim przyjaciołom. Oczywiście do sprawnego przebiegu tych działań niezbędna była znajomość angielskiego i niemieckiego, gdyż to właśnie w tych językach realizowano projekt. Korzystny wpływ na umiejętność posługiwania się nimi miał fakt, że gimnazjaliści przez cały ubiegły rok szkolny aktywnie współpracowali z wolontariuszami z FERSO (Joaquinem z Hiszpanii, Eve z Węgier i Ramoną z Niemiec), którzy spotykając się z młodzieżą mówili właśnie po angielsku i niemiecku. W ramach projektu ogłoszono też konkurs na najciekawszą obwolutę książkową. Najlepsze prace uczniowskie zamieszone zostały w szkolnych gablotach.

Choć „literacka podróż po Europie” jest już zakończona, to koordynatorki projektu - panie Annika Niburska (nauczycielka języka polskiego i angielskiego) i Jolanta Piasecka (germanistka) – zapewniają swych uczniów, że to nie koniec przygody z akcją eTwinning i kolejny projekt rozpocznie się już niebawem. Być może zostanie on uwieńczony równie spektakularnym sukcesem jak trzy poprzednie.  << zobacz odznakę