Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Aktualności


Gimnazjaliści w Teatrze Kwadrat w Warszawie


25 maja wyróżnieni uczniowie (Marta Wachowicz, Patrycja Lebioda, artyści z gimnazjów w Brzezinach i Gałkowie Dużym) na II Przeglądzie Teatrów Szkolnych – Koluszki 2016 oraz zaangażowani w jego przygotowanie ( Klaudia Siemińska, Viktoria Kaczorowska, Natalka Kamińska, Weronika Wach) wraz opiekunami udali się do Warszawy, aby obejrzeć przebojowy spektakl „Szalone Nożyczki” w Teatrze Kwadrat przy Marszałkowskiej 138. Na miejscu powitali wszystkich p. Maciej Kujawski i p. Kamila Ścibiorek i wprowadzili za kulisy teatralne. Młodzi adepci sztuki teatralnej obejrzeli scenografię, garderoby, w których mogli porozmawiać z aktorami p. Ewą Wencel i p. Grzegorzem Wonsem oraz realizatorami przedstawienia. Po zwiedzeniu teatru zasiedli na widowni, aby uczestniczyć w interaktywnej komedii, której akcja dzieje się w zakładzie fryzjerskim. Żart i humor iskrzył się na scenie i na widowni, ponieważ widzowie biorą czynny udział w spektaklu. Młodzież wraz z warszawską publicznością zdawała pytania bohaterom sztuki. Po zakończeniu przedstawienia owacjom nie było końca, szczególe podziękowania otrzymał p. Maciej Kujawski, który wcielił się w rolę Edwarda Wunzela – handlarza antykami. Wszyscy w znakomitych humorach i syci przeżyć artystycznych powrócili do Koluszek. zobacz zdjęcia>>.
28.05.16


Rocznica śmierci Patrona naszej szkoły

28 maja przypada 35. rocznica śmierci Patrona naszej szkoły - Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Aby uczcić pamięć o tym wielkim Polaku przypomnijmy sobie stworzony przez niego Dekalog religijno-społeczny. Niech będzie on dla naszej szkolnej społeczności prawdziwym drogowskazem.
1. SZANUJ KAŻDEGO CZŁOWIEKA, BO MIESZKA W NIM CHRYSTUS. BĄDŹ WRAŻLIWY NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA, TWEGO BRATA.
2. MYŚL DOBRZE O WSZYSTKICH - NIE MYŚL ŹLE O NIKIM. STARAJ SIĘ NAWET W NAJGORSZYM ZNALEŹĆ COŚ DOBREGO.
3. MÓW ZAWSZE ŻYCZLIWIE O DRUGICH - NIE MÓW ŹLE O BLIŹNICH. NAPRAW KRZYWDĘ WYRZĄDZONĄ SŁOWEM. NIE CZYŃ ROZDŹWIĘKU MIĘDZY LUDŹMI.
4. ROZMAWIAJ Z KAŻDYM JĘZYKIEM MIŁOŚCI. NIE PODNOŚ GŁOSU. NIE PRZEKLINAJ. NIE RÓB PRZYKROŚCI. NIE WYCISKAJ ŁEZ. USPOKAJAJ I OKAZUJ DOBROĆ.
5. PRZEBACZAJ WSZYSTKO WSZYSTKIM. NIE CHOWAJ W SERCU URAZY. ZAWSZE PIERWSZY WYCIĄGAJ RĘKĘ DO ZGODY.
6. DZIAŁAJ ZAWSZE NA KORZYŚĆ BLIŹNIEGO. CZYŃ DOBRZE KAŻDEMU, JAKBYŚ PRAGNĄŁ, ABY TAK TOBIE CZYNIONO. NIE MYŚL O TYM, CO TOBIE JEST KTOŚ WINIEN, ALE CO TY JESTEŚ WINNY INNYM.
7. CZYNNIE WSPÓŁCZUJ W CIERPIENIU. CHĘTNIE SPIESZ Z POCIECHĄ, RADĄ, POMOCĄ, SERCEM.
8. PRACUJ RZETELNIE, BO Z OWOCÓW TWEJ PRACY KORZYSTAJĄ INNI, JAK TY KORZYSTASZ Z PRACY INNYCH.
9. WŁĄCZ SIĘ W SPOŁECZNĄ POMOC BLIŹNIM. OTWÓRZ SIĘ KU UBOGIM I CHORYM. UŻYCZAJ ZE SWEGO. STARAJ SIĘ DOSTRZEC POTRZEBUJĄCYCH WOKÓŁ SIEBIE.
10. MÓDL SIĘ ZA WSZYSTKICH, NAWET ZA NIEPRZYJACIÓŁ.
28.05.16


Wycieczka klas trzecich

Niezwykle historyczny wymiar miała wycieczka na którą wybrali się, pod opieką p. E. Pietrzyk, p. A. Podwysockiej i p. J. Piaseckiej, uczniowie klas trzecich. Przez dwa dni zwiedzali oni dawną stolicę Polski - Kraków. Pierwszego dnia przewodnik oprowadził ich po Wzgórzu Wawelskim, gdzie zobaczyli m.in. Wieżę Zygmunta, Katedrę oraz Groby Królewskie. Spacer Drogą Królewską, wiodąca przez Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek Główny, uświadomił młodym turystom dawne znaczenie tego wspaniałego miasta. Dopełnieniem wizyty w Krakowie stał się udział w warsztatach dotyczących powstania i użytkowania broni białej.
Ostatniego dnia trzecioklasiści udali się do Muzeum Auschwitz - Birkenau. W zadumie i milczeniu wysłuchali oni prelekcji na temat funkcjonowania obozu, a następnie obejrzeli celę śmierci Maksymiliana Kolbego oraz inne zabudowania, znajdujące się na terenie tego nietypowego Muzeum, upamiętniającego upadek godności człowieka i ludzkie cierpienie .
Wycieczka ta była dla uczniów żywą lekcją historii zobacz zdjęcia>>.
27.05.16


Paulina Bartnicka finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”

Znamy już wyniki, przebiegającego w trzech etapach, Ogólnopolskiego Konkurs wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły-Jana Pawła II „Papież Słowianin”. Z wielką radością informujemy, że zgodnie z protokołem opublikowanym przez Ogólnopolską Komisję Konkursu, Paulina Bartnicka uzyskała tytuł finalistki i otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich, przyznane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty.
Sukces Pauliny cieszy nas tym bardziej że uczennica jednocześnie przygotowywała się, pod opieką p. B. Gudanis - Kościołek, do dwóch konkursów o zasięgu ogólnopolskim i w obydwu wykazała się ogromną wiedzą, uzyskując tytuł finalistki.
26.05.16


Wycieczka klas pierwszych

Maj to czas wyjazdów, dlatego też uczniowie klas pierwszych pod opieką p. A. Korczyńskiej, p. B. Gudanis - Kościołek i p. B. Michniewicz, udali się na trzydniową wycieczkę w malownicze tereny Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Podążając szlakiem Orlich Gniazd zwiedzili ruiny zamków w Mirowie, Olsztynie, Smoleniu i Bydłowie. Poznali również historię odrestaurowanego zamku w Bobolicach. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im wizyta na wzgórzu zamkowym w Ogrodzieńcu, a także na górze Birów, gdzie zobaczyli zrekonstruowany gród średniowieczny i poznali życie naszych przodków. Pobyt na Pustyni Błędowskiej i Siedleckiej odkrył przed nimi mało znane walory geograficzne tego terenu. Wspólnie spędzony czas i zabawy przy ognisku z pewnością sprzyjały integracji pierwszoklasistów zobacz zdjęcia>>.
24.05.16


Paulina Bartnicka została finalistką
Konkursu Wiedzy o Prawie

Miło nam poinformować, że Paulina Bartnicka została finalistką I edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Etap centralny odbył się w gmachu Polskiej Akademii Nauk w Warszawie 17 i 18 maja i polegał na ustnej wypowiedzi przed Komisją Centralną. Przystąpiło do niego 36 uczestników z 12 województw. Warto przypomnieć, że w etapie szkolnym wzięło udział 1170 uczniów z 124 gimnazjów, a 324 zakwalifikowało się do rozgrywek okręgowych. Oprócz Pauliny województwo łódzkie reprezentowali gimnazjaliści z Łodzi. Nasza uczennica uzyskując 19 punktów na 20 możliwych okazała się jednak najlepsza z trzech przedstawicieli województwa łódzkiego.
Do finalistów Konkursu list wystosowała Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP. Członkowie Komisji konkursowych, w skład których wchodzili prawnicy z Krajowej Izby Radców Prawnych, byli pod wrażeniem wiedzy i erudycji uczestników.
24.05.16


Mistrzostwa Szkół Gminy Koluszki w biegach przełajowych

20 maja 2016 r. odbyły się Mistrzostwa Szkół Gminy Koluszki w biegach przełajowych. Głównym ich celem była popularyzacja biegów przełajowych jako najprostszej aktywności ruchowej oraz umożliwienie sprawdzenia osobistej sprawności we współzawodnictwie sportowym. W punktacji indywidualnej uczniowie naszego Gimnazjum zajęli II miejsce w kategorii dziewcząt (Patrycja Najder) i II m-ce w kategorii chłopców (Marcin Butienko). Nasz zespół w składzie: Patrycja Najder, Zuzanna Krawczyk, Klaudia Kaźmierczak, Klaudia Sobczak, Zuzanna Owczarek, Marta Błaut, Kacper Michalski, Marcin Butienko, Bartłomiej Labrync, Damian Karliński, Hubert Wysokiński, Piotr Kabat wywalczył również II miejsce w klasyfikacji drużynowej.
21.05.16


Święto Zjednoczonej Europy

Apelem, przygotowanym pod kierunkiem p. A. Kopyś i p. E. Olszyńskiej, uczciliśmy Święto Zjednoczonej Europy. Uczennice kl. I b przypomniały historię powstania Unii Europejskiej oraz w krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiły jej obecną strukturę. Na zakończenie zebrani wysłuchali hymnu Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że Święto Zjednoczenia Europy obchodzone jest od 9 maja 1950 roku. Właśnie w tym dniu francuski Minister Spraw Zagranicznych Robert Schuman wspólnie ze znanym francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem przedstawił propozycję koordynacji produkcji węgla i stali w Republice Federalnej Niemiec i Francji. Deklaracja ta była początkiem integracji europejskiej oraz przyczyniła się do stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Choć EWWiS zakończyła swoją działalność w 2002 r., współpraca w jej ramach pozwoliła w efekcie na powołanie Unii Europejskiej w takiej formie, w jakiej zna ją każdy z nas.
20.05.16


Przygotowujemy się do obchodów Światowego Dnia Młodzieży

W ramach przygotowań do obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie z uczniami klas trzecich spotkał się ks. Przemysław Góra, z biura ŚDM Archidiecezji Łódzkiej. Lekcja religii poprowadzona w nieco odmienny sposób była doskonałą okazją do pogłębienia wiary oraz poznania idei i założeń spotkań młodzieży, zainicjowanych przez św. Jana Pawła II.

20.05.16


Paulina w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”

8 maja Paulina Bartnicka wzięła udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”, który po raz siódmy został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Do zmagań krajowych przystąpiło 50, spośród 400 biorących udział w poprzednich etapach, uczestników. Reprezentanci 8 województw swój ostatni test rozwiązywali w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Wcześniej uczestniczyli w mszy św. w Łódzkiej Archikatedrze, której przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.
18.05.16


Artur Żmijewski gościem Gimnazjum nr 2

16 maja 2016 r. Koluszki odwiedził Artur Żmijewski, pełniący funkcję Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. Aktor przybył do naszego miasta w towarzystwie p. Marka Krupińskiego, dyrektora generalnego UNICEF POLAND, p. Małgorzaty Połowniak-Dąbrowskiej, krajowej koordynatorki projektów szkolnych oraz p. Zofii Dulskiej, dyrektora ds. Komunikacji i Marketingu Internetowego.
Wizyta Artura Żmijewskiego była nagrodą dla Gimnazjum nr 2 za zwycięstwo w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „MALI uczniowie idą do szkoły”. Goście nie tylko zwiedzili budynek szkoły, ale mieli również okazję uczestniczyć w licznych zajęciach warsztatowych, które w tym dniu odbywały się na terenie placówki. W rytmy afrykańskiej muzyki wprowadzał uczniów charyzmatyczny właściciel łódzkiej szkoły gry na bębnach City Bum Bum – p. Wojciech Pęczek. Wrażeniami ze swych podróży po Afryce dzielił się koluszkowianin p. Szczepan Feja. Wzbogacona licznymi pamiątkami i wystawą zdjęć opowieść była niezwykle plastyczna i skupiła uwagę słuchaczy. O swojej misjonarskiej posłudze na Wybrzeżu Kości Słoniowej opowiadał młodym ludziom klaretyn, ojciec Wojciech Kobyliński. Grupa uczniów pod okiem p. Bożeny Michniewicz wykonywała afrykańskie maski. Niezwykle żywe i interesujące warsztaty o komiksie poprowadził też uczeń Jakub Ciołkiewicz wraz ze swoim tatą p. Pawłem Ciołkiewiczem. Językowe umiejętności uczniów doskonalili lektorzy języka angielskiego ze szkoły językowej Lingua Center w Koluszkach. Po wspólnych rozmowach z uczniami i pracownikami szkoły goście udali się do sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury, aby wziąć udział w Gali prowadzonej przez uczniów szkoły: Martę Wachowicz i Jakuba Wegwerta, podsumowującej realizowany przez Gimnazjum nr 2 projekt „MALI uczniowie idą do szkoły”. Obecni na sali mogli się przekonać jak bogata jest współpraca „Dwójki” z tą międzynarodową organizacją, niosącą pomoc w najodleglejszych zakątkach świata.
W trakcie uroczystości uczeń Gimnazjum nr 2, Jakub Ciołkiewicz odebrał z rąk Artura Żmijewskiego nagrodę za stworzenie najlepszej książki. Aktor podkreślił, iż komiks Jakuba został wybrany spośród kilkuset nadesłanych z całej Polski prac. Słowa uznania skierował do Burmistrza Koluszek, p. Waldemara Chałata, gratulując mu mieszkańców i prężnie działającej placówki oświatowej. Uczestnicy Gali mieli okazję nabyć, za symboliczną kwotę, zwycięski komiks, który został wydany w licznym nakładzie. Złożone datki zostaną przekazane na rzecz UNICEFu. Na zakończenie uroczystości Artur Żmijewski podzielił się swoimi refleksjami z wizyty w afrykańskim Mali zobacz zdjęcia>>.
16.05.16


II PRZEGLAD TEATRÓW SZKOLNYCH
w GIMNAZJUM NR 2


Gimnazjum nr 2 w Koluszkach wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało II Przegląd Teatrów Szkolnych – Koluszki 2016. Patronem przedsięwzięcia był znany polski aktor i przyjaciel naszego gimnazjum, p. Marek Siudym, który przewodniczył jury. Zasiadali w nim absolwentka Gimnazjum nr 2, aktorka p. Kamila Ścibiorek, aktor warszawskiego Teatru Kwadrat p. Maciej Kujawski, który m.in. użycza głosu Kubusiowi Puchatkowi, p. Krzysztof Wegwert choreograf, właściciel Centrum Tańca i Ruchu Step Dance oraz p. Mateusz Jaśkiewicz, student PWSFTiT w Łodzi. więcej>>
zobacz zdjęcia>>
11.05.16


Apel okolicznościowy

Apel przygotowany pod kierunkiem p. Korczyńskiej stał się wędrówką po kartach historii i okazją do uczczenia ważnych wydarzeń. W pierwszej części uczniowie z kl. I a przypomnieli swym koleżankom i kolegom informacje dotyczące chrztu Polski. A wszystko to w związku z przypadająca w tym roku 1050 rocznicą tego wydarzenia, które nie tylko zmieniło na zawsze charakter naszej Ojczyzny, ale także wzmocniło jej pozycję na kontynencie europejskim. Prezentacja multimedialna i film o początkach państwa polskiego z pewnością pomogły zebranym zrozumieć wagę tamtych dni.
W związku z świętem Konstytucji 3 maja w kolejnej części apelu uczennice z kl. III c przybliżyły okoliczności uchwalenia tej najważniejszej Ustawy oraz sylwetki jej twórców. Patriotyczna tematyka spotkania była doskonałą okazją do zaprezentowania utworu, za którego wykonanie Natalia Kamińska zajęła II miejsce w Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Po dawce wiedzy historycznej uczniowie przenieśli się w literacki świat bohaterów Henryka Sienkiewicza. Z Baśką Wołodyjowską ubraną w strój szlachcianki ( w tej roli wystąpiła Klaudia Latek) wywiad przeprowadziła dziennikarka Patrycja Bukowska. Nie mogło też zabraknąć wspólnego czytania fragmentów powieści naszego Noblisty. Na zakończenie uczniowie przystąpili do konkursu, który polegał na rozpoznawaniu bohaterów z powieści H. Sienkiewicza. Na zwycięzców czekały słodkie nagrody. W ten ciekawy sposób, z inicjatywy p. M. Woźniak, uczciliśmy obchody roku Sienkiewicza. zobacz zdjęcia>>
04.05.16


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie

Paulina Bartnicka z kl. III a znalazła się w finale ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, organizowanej przez Centrum Edukacji Prawnej w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2015/2016. 27 kwietnia w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi odbył się etap okręgowy do którego przystąpiło 34 uczestników z regionu łódzkiego, w tym 28 z gimnazjów. Składał się on z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test pisemny – z którego nasi uczniowie, Paulina Bartnicka i Marcin Latek, uzyskali maksymalną liczbę punktów. Następnie uczestnicy przystąpili do egzaminu ustnego. Wypowiedzi uczniów oceniane były przez Komitet Okręgowy w składzie: radcy prawni - A. Grocholska – Jankowska, Marek Pilc, Krzysztof Wójcik. Po całodniowych eliminacjach Komisja wyłoniła trzech laureatów z gimnazjów i trzech ze szkół podstawowych, którzy będą reprezentować województwo łódzkie na szczeblu krajowym w Warszawie. Jesteśmy niezwykle dumni, że wśród nich znalazła się nasza uczennica. Radość jest tym większa, że z Paulina uzyskała z obydwu części konkursu punktów 40, na 40 możliwych. Wynik Marcina Latka był równie imponujący– uczeń ten zdobył 35 punktów. zobacz zdjęcia>>
30.04.16


Ogólnołódzki Konkurs Litzmannstadt Getto

28 kwietnia odbyło się podsumowanie trzyetapowego Ogólnołódzkiego Konkursu Litzmannstadt Getto, którego organizatorem było Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W tegorocznej edycji Jakub Godos z klasy III B, przygotowany pod kierunkiem p. Anety Korczyńskiej, zajął II miejsce. Po wręczeniu nagród i dyplomów uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili w siedzibie organizatora muzealną wystawę. Czekał tez na nich słodki poczęstunek. Należy podkreślić, że uczestnicy konkursu musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu dziejów Łodzi w czasie II wojny światowej, w szczególności zaś z historii łódzkiego getta. Cieszymy się z tak dobrego wyniku naszego ucznia.
28.04.16 

Koluszki ul. Mickiewicza 8
tel.(44) 714-58-63
e-mail:gim2@koluszki.pl


Photo