Gimnazjum nr2 w Koluszkach

EDUKACJA FILMOWA

W roku szkolnym 2009/2010 Gimnazjum nr 2 w Koluszkach przystąpiło do projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Projekt ten, realizowany pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministra Edukacji Narodowej oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009, ma umożliwić młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką jak i twórczością współczesną), pogłębić jej wiedzę na temat sztuki filmowej, rozwijać wrażliwość i przygotować do samodzielnego oraz świadomego obcowania z kulturą. Co miesiąc grupa młodzieży z naszej szkoły będzie uczestniczyć w projekcji wyjątkowego filmu, którego często nie sposób znaleźć w repertuarze większości kin. Po projekcji uczniowie wysłuchają prelekcji zaproszonego gościa oraz wezmą udział w dyskusji. Prelegentami będą zarówno krytycy filmowi i filmoznawcy, jak i sami twórcy czy działacze społeczni oraz animatorzy kultury.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt prowadzony z powodzeniem od 8 lat w Warszawie. Rozpoczynający się rok szkolny 2009/2010 inauguruje 3. edycję ogólnopolską. O jego potrzebie świadczy błyskawiczny rozwój – w pierwszej edycji ogólnopolskiej w projekcie brało udział 8 miast, w drugiej 11, w tegorocznej zaś weźmie udział aż 17 miast: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Kielce, Elbląg, Wągrowiec, Zielona Góra, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Bolesławiec, Krosno i Skierniewice.

O sukcesie programu niewątpliwie świadczy jego frekwencja, która w minionym roku szkolnym osiągnęła ponad 120 tys. młodych widzów. Fakt, że na ponad 700 projekcjach kinowych wyświetlono prawie 150 filmów dobitnie ukazuje ogromną potrzebę tego rodzaju przedsięwzięcia.

Nasze gimnazjum będzie współpracowało z kinem Polonez w Skierniewicach. Tam właśnie 23.09.2009 miało miejsce spotkanie inaugurujące rozpoczęcie tegorocznej edycji programu. Nauczyciele – koordynatorzy projektu zostali zaproszeni na pokaz filmu Dzieci Ireny Sendlerowej. Po filmie odbyło się spotkanie z panem Maciejem Jakubczakiem ,współtwórcą projektu. Przedstawił on przewidywany zakres działań oraz tematykę przygotowanych filmów.182 nauczycieli dyskutowało nad poziomem edukacji filmowej w polskich szkołach.

B. Gudanis, J.Gabara