Gimnazjum nr2 w Koluszkach

Gimnazjum nr 2 przykładem dobrej praktyki
na festiwalu eTwinning

Przygoda Gimnazjum nr 2 z akcją eTwinning rozpoczęła się w 2007 roku. Od tego czasu szkoła odniosła wiele sukcesów związanych z realizacją projektów międzynarodowych. Pierwsze nagrody pojawiły się już kilka miesięcy później, gdyż projekt Dwie tradycje, dwie kultury, dwa państwa, lecz wciąż ta sama Europa okazał się na tyle wartościowy, iż Narodowa Agencja eTwinning przyznała mu Ogólnopolską Odznakę Jakości, co więcej, dzięki wsparciu Ambasady Republiki Słowacji, która objęła honorowym patronatem działania gimnazjalistów, grupa młodzieży miała możliwość odwiedzenia Słowacji – kraju partnerskiego. Kolejnym projektem nagrodzonym certyfikatem jakości i ocenionym jako reprezentujący wysoki poziom, okazało się przedsięwzięcie zatytułowane Zdrowie paszportem do Zjednoczonej Europy, realizowane aż z 5 krajami europejskimi. Jak zatem widać współpraca międzynarodowa w Gimnazjum nr 2 to nic innego jak kreatywne i innowacyjne podejście do nauki języków obcych i sposobu ich nauczania. Zupełnie nie dziwi wobec tego fakt, iż koluszkowska „Dwójka” została zaproszona na festiwal eTwinning, gdzie w towarzystwie kilku wybranych placówek z całego województwa łódzkiego przedstawiała swoje dokonania, będąc tym samym przykładem dobrej praktyki. Koordynatorki akcji p. Annika Niburska i Jolanta Piasecka po zaprezentowaniu szkoły i stoiska tematycznego odpowiadały na szereg pytań związanych z możliwościami jakie daje szkole eTwinning, doradzały i udzielały praktycznych wskazówek innym nauczycielom w jaki sposób przystąpić do realizacji projektu i co zrobić, aby współpraca między krajami partnerskimi przebiegała pomyślnie. Organizatorami konferencji był Ośrodek Edukacji Europejskiej i Regionalnej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

Bardzo miłą niespodzianką dla koordynatorek akcji eTwinning okazał się fakt, iż stoisko przedstawiające prace młodzieży nad projektami, zostało wyróżnione III miejscem w konkursie organizowanym w trakcie trwania festiwalu. Z prawdziwą przyjemnością i niekłamanym wzruszeniem nauczycielki odebrały drobne upominki ufundowane przez Narodową Agencję programu eTwinning. zobacz zdjęcia>>

Annika Niburska, Jolanta Piasecka