Gimnazjum nr 2 w Koluszakch

„Kapelusze z głów, panowie! Oto geniusz!”

Robert Szuman

Obchody Roku Chopina w Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, pomny jego zasług dla kultury narodowej i ogólnoświatowej, pragnąc utrwalić sławę wielkiego Polaka, przypominając, że Jego twórczość przyczynia się do rozwoju światowej pianistyki, składa hołd najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi i ustanawia rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina" - głosi uchwała Senatu.

Gimnazjum nr 2 w Koluszkach w nawiązaniu do jej treści i w trosce o rozwój kulturowy młodzieży pragnie włączyć się w obchody Roku Chopina poprzez realizację projektu edukacyjnego: „ Kapelusze z głów, panowie! Oto geniusz!”. Projekt obejmuje cykl działań, przewidzianych na okres od marca do grudnia 2010r.

Cele projektu:

· Uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
· Propagowanie muzyki Chopina wśród młodzieży.
· Pogłębianie wiedzy o życiu i twórczości kompozytora.
· Włączanie uczniów gimnazjum w promowanie kultury polskiej.
· Kształtowanie postawy szacunku dla dorobku narodowego.
· Przygotowanie młodzieży do odbioru wytworów kultury wysokiej.

Harmonogram zaplanowanych działań

Zaplanowane działania Termin realizacji Osoby odpowiedzialne Uwagi
Inauguracja obchodów. Apel poświęcony kompozytorowi. Przedstawienie społeczności uczniowskiej zaplanowanych działań. Marzec 2010 B. Gudanis Równocześnie zostanie przygotowana gazetka ścienna przedstawiająca sylwetę kompozytora.
"Szopenowska fryzura" - konkurs. Kwiecień 2010 B. Gudanis
J. Gierach
"Portret Chopina" - konkurs plasyczny. Maj 2010 B. Michniewicz
Organizacja koncertu Chopinowskiego przy współpracy ze Szkołą  Muzyczną w Brzezinach. Termin do uzgodnienia A. Borowiecka
Wystawka dzieł popularnonaukowych poświęconych Chopinowi. Czerwiec 2010 B. Gudanis Prezentacja zasobów biblioteki szkolnej oraz zbiorów uczniów i pracowników szkoły.
Przegląd filmów o Fryderyku Chopinie. Wrzesień 2010 Poloniści, wychowawcy
Wycieczka do Żelazowej Woli. Październik 2010 Wychowawcy
Poranek z Chopinem. Cały okres trwania projektu Samorząd szkolny W każdy poniedziałek, na piewszej przerwie będzie moża posłuchać, na antenie radiowęzła muzyki Chopina.
"Chopin w poezji" - konkurs recytatorski. Listopad 2010 Poloniści
Konkurs wiedzy o Chopinie. Podsumowanie projektu. Grudzień 2010 B. Gudanis