Uczniowie Gimnazjum nr 2  szlakiem tradycji i kultury.

Czy wiecie, że na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Brzezińskiej stoi najstarsza koluszkowska kapliczka z  wizerunkiem Matki Bożej, której mieszkańcy polecają siebie i swoje miasto? Powstała ona w 1885 roku.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 wzięli udział w projekcie ogólnopolskim „Szlakiem tradycji i kultury wsi polskiej” organizowanym przez Fundację Edukacyjną 4 H i Stowarzyszenie „Mroga”. Spotkania wprowadzające w tematykę zagadnień związanych z opisywaniem, malowaniem i fotografowaniem przydrożnych kapliczek odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury. – Zajęcia z plastykami i zawodowym fotografem miały nam pomóc w wyborze najlepszego ujęcia i stworzeniu prawidłowej kompozycji pracy plastycznej – informuje Joanna Kowalska uczennica IIId

- Wychodziliśmy w plener, by wykonywać szkice i fotografować, a potem wspólnie omawialiśmy zgromadzone prace. Dzięki temu powstał folder z fotografiami i opracowanymi trasami rowerowymi – dodaje Ewa Miśkiewicz z Ic

Okazało się, że kapliczki są oryginalnym akcentem architektonicznym w wiejskim jak i małomiasteczkowym krajobrazie. Uczniowie zgodnie uznali, że prelekcja pani etnograf połączona z pokazem slajdów była najciekawszym spotkaniem. - Pani zapoznała nas z architekturą kapliczek na terenie Mazowsza, dowiedzieliśmy się, że kapliczki mogą być domkowe, z potrójnym oknem, latarenkowe, wspomniała także o powodach, dla których ludzie od wieków stawiają kapliczki.

- To spotkanie pomogło w późniejszej inwentaryzacji różnych rodzajów kapliczek na terenie gminy Koluszki. Mieliśmy także okazję przedstawić nasze dokonania organizując wystawę prac plastycznych i fotograficznych w Miejskim Ośrodku Kultury. Cieszymy się ogromnie, że coraz większy krąg życzliwych osób spogląda na nasze działania, a uczniowie przejawiają żywe zainteresowanie taką formą poznawania dziedzictwa kulturowego – stwierdziła pani Bożena Michniewicz, opiekun grupy gimnazjalistów.