Pierwsze próby z narkotykami

Rodzice - pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle ukrywa. Wszelkie niepokojące zmiany będzie Ci pewno łatwiej zauważyć, jeśli masz dobry kontakt z własnym dzieckiem, rozmawiacie i dużo czasu spędzacie razem. Pamiętaj jednak, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.

Uwaga: zwróć uwagę na zachowanie Twojego dziecka. Powinny zaniepokoić Cię zmiany w jego sposobie bycia, a zwłaszcza:

huśtawka nastrojów, naprzemienne ożywienie i ospałość,
nadmierny apetyt lub jego brak,
porzucenie zainteresowań,
kłopoty w szkole ,
izolowanie się od innych domowników,
zamykanie swojego pokoju na klucz, częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek
wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków,
zmiana grona przyjaciół,
krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami,
późne powroty i nagłe wyjścia z domu,
łamanie obowiązujących w domu zasad,kłamstwa,
powtarzające się zgłaszanie przez dziecko zagubień lub kradzieży drobnych sum pieniędzy,
kłopoty z koncentracją, zmiany w porach spania,
nadmierne reakcje emocjonalne

Wygląd zewnetrzny:
nowy styl ubierania się,
szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy,
katar, krwawienie z nosa,
zaburzenia pamięci, toku myślenia,
przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło,
niewyraźna mowa,
brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny,
słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania,
ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka"

Narkotyki lub przybory do ich używania:
fifki, fajki, bibułki papierosowe
małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem
kawałki opalonej folii aluminiowej, łyżka
znaczki, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami
leki bez recepty
tuby, słoiki, foliowe torby z klejem
igły, strzykawki

UWAGA !!! Nie wszystkie z wymienionych objawów muszą się pojawić. Dopiero pojawienie się kilku z wymienionych objawów może wskazywać na narkotyki. Jest mało prawdopodobne, żeby wszystkie objawy wystąpiły jednocześnie. Im głębsza faza uzależnienia, tym objawy choroby są bardziej widoczne, wynikają z utraty kontroli nad braniem środków odurzających. Wzrasta ryzyko przedawkowania i śmierci.

Tzw. test oczny
Jako rodzice musimy zwracać uwagę na oczy swojego dziecka. One powiedzą nam wiele. Obserwacja ogólna oczu (w warunkach oświetlenia pokojowego.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka: zaczerwienienie spojówek, łzawienie, opadnięcia powieki (zakrywa od góry więcej niż 2 mm rogówki), nadmierne rozszerzenie źrenicy (średnica ponad 6 mm), nadmierne zwężenie źrenicy (średnica poniżej 3 mm), może to być sygnał, że w grę wchodzić mogą narkotyki. Ostrzeżeniem może być również używanie przez Twoje dziecko kropli do oczu, (jeśli wiesz, że ma zdrowe oczy). Młodzi często w ten sposób maskują ww. objawy "brania".
Jeżeli w trakcie obserwacji ogólnej oczu dziecka zauważysz coś podejrzanego, zastosuj prostą metodę badania oczu:

Reakcja źrenic na światło Skieruj światło latarki kolejno na poszczególne oczy dziecka. Jeśli reakcja źrenic na światło jest nienaturalnie powolna, coś jest nie tak.
Obserwacja oczopląsu Poruszaj palcem przed oczami dziecka. Zatrzymaj palec nieruchomo na kilkanaście sekund. Jeśli zauważysz oczopląs gałek ocznych lub ich drgania podczas wpatrywania się w nieruchomy palec, może to być objaw zażywania narkotyku.
Obserwacja zbieżności oczu Przesuwaj palec z odległości ok. 20 cm do czubka nosa i przytrzymaj go dotykając do nosa dziecka przez ok. 5 sek. Jeśli dziecko nie potraci śledzić ruchu palca, może to być niepokojący sygnał.