„Baczmy, co charakter dziecka nam daje, czytajmy w duszy jego jak w ksice, otoczmy dziecko mioci, nie bojc si wcale rozumnie je kocha i pozwólmy mu rozwija si w czystej atmosferze”.

Projekt edukacyjny

WYCHOWUJEMY JZYKIEM KORCZAKA

Obchody Roku Korczaka
w Gimnazjum nr 2 w Koluszkach

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka rok 2012 zosta ogoszony rokiem Janusza Korczaka.

UCHWAA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka z dnia 16 wrzenia 2011 r.

Janusz Korczak to wybitny polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz i dziaacz spoeczny ydowskiego pochodzenia. By oficerem Wojska Polskiego, zaoycielem i opiekunem Domu Sierot w Warszawie.

Henryk Goldszmit, bo tak brzmiao jego prawdziwe nazwisko, urodzi si 22 lipca 1878 r. w Warszawie, zgin prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. w Treblince.

Janusz Korczak by wiatowej sawy prekursorem dziaa na rzecz praw dziecka. Traktowa dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosych. Gosi i realizowa w praktyce ide respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji.

Wierno tym pogldom potwierdzi wasnym yciem. Zgin w komorze gazowej niemieckiego nazistowskiego obozu zagady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami.

W 2012 r. przypada siedemdziesita rocznica Jego mierci.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddajc hod temu wielkiemu czowiekowi, ogasza rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Marszaek Sejmu: G. Schetyna

Spoeczno Gimnazjum nr 2 w Koluszkach w nawizaniu do treci Uchway i w trosce o zachowanie pamici historycznej pragnie wczy si w obchody Roku Korczaka poprzez realizacj projektu edukacyjnego Wychowujemy jzykiem Korczaka. Projekt obejmuje cykl dziaa, przewidzianych na okres od kwietnia do grudnia 2012r.

Cele projektu:

-Uczczenie 70 rocznicy mierci Janusza Korczaka;
-Propagowanie idei samorzdnoci wród modziey;
-Pogbianie wiedzy o yciu, twórczoci i dziaalnoci Starego Doktora;
-Rozpowszechnianie Korczakowskiego wzoru wychowawcy wród nauczycieli;
-Rozwijanie artystycznych (literackich, plastycznych) zainteresowa i zdolnoci modziey w myl zasad wychowawczych Janusza Korczaka;
-Upowszechnianie twórczoci Janusza Korczaka o tematyce wychowawczej;

Harmonogram zaplanowanych dziaa

Zaplanowane dzialania Termin
realizacji
Osoby